"Pas Mundimit Të Madh" Filmi i plotë me titra shqiptare

Watch Video

October 11, 2015

"Po nëse rojtari sheh shpatën të afrohet, dhe nuk i bie trumpetës, dhe njerëzit nuk të lajmërohen;

nëse shpata afrohet, dhe merr me vete dikë prej tyre, ai do të merret për shkak të paudhësisë së tij:

por gjaku i tij do t'i kërkojë llogari rojtarit"- Ezekieli 33:6

është herët, mëngjesi i kësaj të Marte, 11 Shtator 2001.

- Al, është një mëngjes kaq i bukur, apo jo ? - është një mëngjes i përkryer vjeshte.

Më 11 Shtator 2001, bota ndryshoi. "Toka e lirë" u shndërrua tashmë

në tokë të robëruar.Njerëzit e asaj që dikur quhej të lavdishmet Shtetet tona të Bashkuara tregtuan lirinë e tyre për sigurinë.

Po a ishte parashikuar të ndodhte kjo?

" Dhjetor , një datë që do të kujtohet me turp.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës u sulmuan në mënyrë të papritur dhe të qëllimshme."

Shumë pyetje kanë mbetur pa përgjigje për ngjarjet e asaj dite - asaj dite të turpshme. Por një gjë

dihet me siguri: sulmi i befasishëm në Pearl Harbour vuri në lëvizje një rrjedhë ngjarjesh

që në mënyrë të pashmangshme do të na ēojë në një qeveri të vetme botërore.

"Japonia e nisi këtë luftë me tradhti. Ne do ta përfundojmë atë me fitore. "

Pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, u krijuan Kombet e Bashkuara, dhe rruga drejt

një qeveri botërore u përshpejtua. Ēdo luftë na sjell një hap më pranë asaj që Bibla e quan

"fundi i botës". Pika kontrolli po ngrihen kudo; shteti policor

po shtrëngon kontrollin e vet mbi popullin e Shteteve të Bashkuara, dhe për ata që njohin dhe kuptojnë

profecitë biblike, ēfarë vjen më pas nuk do të përbëjë një surprizë.

Në një periudhë të caktuar në të ardhmen, Bibla e Mbretit Xhejms nënvizon se të gjithë njerëzve të planetit do t'u

kërkohet të jenë të pajisur një shenjë, në mënyrë që të blejnë apo shesin. Ndërsa sistemi ynë aktual ekonomik është në rënie,

dhe ndërsa teknologjia përparon, paratë po shndërrohen në diēka që i përket së shkuarës. Realiteti i një shoqërie

që vepron pa para në dorë nuk është larg. Në fakt,tashmë është në proces zbatimi. Pavarësisht mohimeve nga shumë

udhëheqës fetarë, të këqijtë po veprojnë ditë e natë për të sjellë Rendin e Ri Botëror.

Ne mund të shohim fundin të afrohet me shpejtësi, dhe realizimin e kushteve dhe momentit për lindjen e Antikrishtit.

Ne jemi në gjendje të dëgjojmë zërat e atyre që po minojnë Kushtetutën tonë të Shteteve të Bashkuara

dhe promovimin e këtij sistemi të qeverisë globale. "... një rend i ri botëror ..."

Dhe me gjithë këtë që pritet të ndodhë së shpejti, ky film është më e rëndësishëm se kurrë më parë.

Satanai po vepron në prapaskenë, për të ngritur një qeveri të re botërore dhe një fe të vetme në botë

për t'u përgatitur për ardhjen e Antikrishtit. Ai ka mashtruar tashmë edhe të krishterë modernë që iu përkasin evangjelistëve.

të cilët besojnë se ata do të largohen nga kjo tokë para fillimit të Mundimit të Madh.

Kjo doktrinë, e njohur si "Rrëmbimi Para-Mundimit", tregon se Krishti mund të rikthehet në ēdo moment,

dhe se nuk do të ketë shenja të ardhjes së tij. Si pasojë e këtij mashtrimi,

pjesa dërrmuese e të krishterëve janë krejtësisht të papërgatitur për ardhjen e asaj që paralajmërohet në Bibël.

Megjithëse shkrimet e shenjta përcaktojnë qartë tek Mateu , dhe në pjesë të tjera, se rrëmbimi do të zhvillohet

PAS MUNDIMIT TË MADH, predikues me famë, kolegje biblike, dhe filma popullore

so p.sh. Left Behind kanë mësuar masat që të presin se rrëmbimi mund të ndodhë në ēdo moment.

Duke pasur parasysh se shumica e të krishterëve kurrë nuk e kanë lexuar të gjithë Biblën përsonalisht, pak janë të vetëdijshëm

se rrëmbimi para-mundimit është vetëm një mashtrim që nuk gjendet në shkrimet e shenjta. Por nëse rrëmbimi para-mundimit

Por nëse rrëmbimi para-mundimit nuk haset në shkrimet e shenjta, ku e ka zanafillën ky koncept?

Pas periudhës së Mundimit

Unë quhem Steven Anderson, dhe jam pastor i Kishës Baptiste "Faithful Word Baptist Church"

në Tempe, Arizona, dhe misioni që më është dhënë mua synon të edukojë njerëzit rreth konceptit të rrëmbimit para-mundimit

sepse si pozicion është i bazuar mbi injorancën, dhe unë personalisht besoj se nëse

njerëzit do të shihnin shkrimet e shenjta dhe të verifikonin fakte, nuk do të ishte e vështirë për ta rë mbërrinin

në përfundimin se rrëmbimi definitivisht PAS PERIUDHëS Së MUNDIMIT.

Une quhem Roger Jimenez.Jam pastor i Kishën Baptiste të së Vertetës,Sakramento, Kaliforni.

U rrita në një të familje të krishterë, dhe isha mësuar me rrëmbimin para-mundimit

gjatë gjithë jetës ime, dhe asnjëherë nuk pata arsye për ta vënë në dyshim atë. Predikuesit na e thanë këtë, dhe

unë thjesht e mora atë në konsideratë për vlerën që kishte, por ndërsa u njoha më tej me këtë doktrine, fillova

të shoh sesa jobiblik është në të vërtetë si koncept, dhe unë personalisht ndjej se ne duhet të mësojmë

Biblën dhe për të përēuar të vërtetën për ata që kanë nevojë.

Pastori Anderson: Doktrina e Rrëmbimit Para Mundimit është relativisht e re. Nuk ka asnjë dëshmi

që të vërtetojë që dikush e mësontë atë para vitit .

Pastori Jimenez: Duhet të kuptojmë se është një periudhë e vonshme në histori. Për mijëra

vjet pas kohës së Krishtit, ne iu nënshtruam periudhës së reformimit, kemi patur të gjithë

llojet e teologëve - për ēdo gjë që ju bëni apo nëse nuk pajtoheni me njerëz si Martin Luteri, apo

Xhon Kalvini, apo cilido qoftë ai, mbetet fakt se mijëra libra, mijëra letra, mijëra

ese, dhe një tërësi koleksionesh e predikimesh janë bërë përpara vitit ,

Pastori Anderson: Dhe unë po them se nuk ka asnjë dëshmi nga askush nga asnjë emërtim

apo lloj Krishterimi, që e mëson këtë doktrinë.

Pastori Jimenez: Kur i referoheni pikëpamjes historike, duhet të t'i bëni vetes pyetjen,

"Cilat janë rrënjët dhe zanafilla e rrëmbimit para mundimit?"

Dr. Roland Rasmussen: Një nga ithtarët e hershëm të konceptit të para-mundimit ishte një person i quajtur

Xhon Nelson Darby. Në , ai filloi të mësonte doktrinën e asaj që ai e quajti

"Rrëmbimi Sekret. "Ai më vonë do të nxirrte përkthimin e vet personal të Biblës nga e cila ai

hoqi vargje të tëra, ndryshoi kuptimin e Doktrinave biblike të rëndësishme, dhe ngatërroi

pasazhe kyēe që lidhen me ardhjen e dytë të Jezu Krishtit. Xhon Nelson Darby, i njohur si "Babai

i Dispensacionalizmit Modern", nxiti Teorinë e tij të një rrëmbimi para-mundimit përgjatë

gjithë shëkullit të . Më vonë rrëmbimi para-mundimit të madh fitoi përkrahje të madhe në rrethet

Baptiste kur Oxford University Press publikoi Biblën e Referencës nga Scofield, e cila përmbante

shënime anësore të cilat promovonim konceptin e Darby-t mbi rrëmbimin sekret. Këto shënime kanë bërë që shumë

të Krishterë ta përqafojnë këtë doktrinë sikur të ishte vetë Perëndia që i kishte thënë këto fjalë.

Pastori Anderson: Djalli e ka përdorur këtë mekanizëm të Sistemit të Referencës Scofield të Biblës

më shumë se ēdo gjë tjetër që të promovojë këtë doktrinë të rrëmbimit para mundimit. Ju keni dëshirë të dini

ku e ka zanafillën ajo? Në këtë mënyrë ajo u bë pjesë e kishës. Pikërisht këtu e kanë marrë edhe pastorët.

Kjo nuk përmendet në Bibël. Dhe është e sigurt se nuk ka ardhur nga goja e Jezu Krishtit!

Por ka ardhur nga goja e Scofield. Shënimet e Scofield flasin për një rrëmbim para mundimit,

dhe ato e bëjnë lexuesin të besojë se ky koncept ndodhet në Shkrimin e Shenjtë, kur në të vërtetë nuk përmendet fare

aty. Pra, për shkak të Biblës së Scofield e cila është dërguar në kaq shumë seminare dhe kolegje,

dhe nisur nga fakti se shumë predikues të rinj lexojnë Biblën e Referencës së Scofield, ata filluan ta

konsideronin konceptin e rrëmbimit para mundimit si fakt real dhe nisën ta predikonin atë.

Dr. Roland Rasmussen: Fiksionalizimi rreth rrëmbimit të pashmangshëm kapi edhe brezin e viteve

shtatëdhjetë përmes filmave e Don Thompson.

"Papritur dhe pa paralajmërim, me mijëra, ndoshta miliona njerëz thjesht u zhdukën.

Tregimet e disa dëshmitarëve okularë të këtyre zhdukjeve nuk kanë qenë të qarta,

Por një gjë mbetet e sigurt. Miliona njerëz që jetonin në këtë tokë natën e fundit nuk janë më këtu këtë mëngjes.

Dr. Roland Rasmusen: Trilogjia e gjinisë thriller nga Thompson luajti një rol të rëndësishëm në indoktrinimin

e një gjenerate të tërë adoleshentësh. Që nga premiera e saj, më shumë se milionë kanë parë "Një vjedhës nëpër natë."

Në vitin , Tim Dalehouse botoi romanin apokaliptik të Tim LaHaye dhe Jerry Jenkins '"Left Behind".

Pastori Anderson: Bëhet fjalë për një serial të gjinisë fiksion (imagjinar) që përshkruan zhdukjen e të gjithëve, dhe askush

nuk di se ku shkojnë ata. Makina që përplasen me njëra tjetrën; aeroplanë që bien në tokë sepse

piloti është zhdukur, dhe ky prezantim dramatik i rrëmbimit të para-mundimit është shndërruar

në pjesë të kulturës amerikane, dhe njerëzit thjesht e pranojnë atë si të vërtetë, dhe ja...

është një film pa lidhje.

Dr. Roland Rasmussen: Filmi "Left Behind" do të arrinte të shiste milionë kopje në mbarë botën,

duke gjeneruar një seri prej librash, si edhe tri adaptime filmash deri në ditët e sotme. Por Left Behind është thjesht një

krijim i gjinisë fiksion. Për të mësuar të vërtetën lidhur me Rrëmbimin, ne duhet të përqëndrohemi tek faqet e vetë Biblës.

Pastori Anderson: Letra drejtuar Thesalonikasve, Kapitulli është pasazhi kyē i rrëmbimit.

Dhe në Letrën , Thesalonikasve, kapitulli , ne gjejmë ndoshta tekstin më të famshëm që ka të bëjë me rrëmbimin.

Pastori Anderson: Ēdokush do të binte dakort se ky pasazh flet për rrëmbimin. Ky

është mësimi më i qartë në Bibël për Jezusin i cili vjen mbi re, dhe ne që rrëmbehemi

së bashku për ta takuar atë. Bibla thotë shprehimisht në vargun :

(Letër Thesalonikasve :) "Por unë nuk do t'ju le në mosdije, vëllezër, përsa u përket atyre

të cilat janë në gjumë, që të mos trishtohen, edhe të tjerët të cilët kanë humbur shpresën. "

(Letër Thesalonikasve :) "Sepse nëse ne besojmë se Jezusi vdiq dhe u ringjall përsëri, po kështu edhe ata

gjithashtu që flenë tek Jezusi Perëndia do t'i marrë me të. "

Pastori Anderson: Pra, shprehimisht ai po thotë këtu se ai nuk dëshiron që ata të mbeten të paditur

për të Krishterët, besimtarët të cilët kanë vdekur, ata që flenë tek Jezusi, ata të cilët kanë

shkuar tashmë për t'u bashkuar me Zotin. Ai thote, Unë nuk dua të jeni të paditur lidhur me këtë, vëllezër

sepse unë nuk dua që ju të vajtoni e të rrini në zi si ata që nuk kanë asnjë shpresë. Unë dua që ju të dini se

ju do t'i shihni përsëri të dashurit tuaj, si një person i shpëtuar. Ju do t'i shihni ata

edhe një herë, sepse Bibla thotë se kur Jezu Krishti të kthehet, ai do t'i sjellë ata

me vete. Ata që kanë vdekur për Krishtin do të ringjallen të parët, e kështu me radhë të tjerët. Ndaj ai tha në vargun

(Letër Thesalonikasve :) Ngushëlloni, pra njëri- tjetrin me këto fjalë.

Pastori Anderson: Kjo është arsyeja pse ky pasazh është kaq papullor dhe ju e dëgjoni shpesh nëpër funerale.

Unë kam marrë pjesë në shumë funerale ku njerëzit ngushëllonin njëri-tjetrin me këto fjalë.

Pra, në ēdo varg të vetëm, ai sjell para nesh faktin se ne do t'i shohim përsëri këta njerëz, që kanë larguar nga kjo botë.

( Thesalonikasve :) Për këtë po ju themi juve me anë të fjalës së Zotit, se ne që

jemi gjallë dhe do të jemi deri në ardhjen e Perëndisë s'do të pengojmë [pra s'do të vijmë përpara] atyre që janë në gjumë.

( Thesalonikasve :) Sepse vetë Perëndia, do të zbresë nga qielli me një britmë, me

zërin e kryeengjëllit dhe me borinë(trumpetën) e Perëndisë, dhe të vdekurit në Krisht do të ringjallen të parët

( Thesalonikasve :) Pastaj ne që jemi gjallë dhe që kemi mbetur do të ngjitemi bashkë me

ata [ata që do të ringjallen nga varret] mbi re për ta takuar Zotin në ajër dhe kështu do të jemi gjithmonë me Zotin.

( Thesalonikasve :) Ngushëlloni, pra një tjetrin me këto fjalë.

Pastori Anderson: Pra, nëse ju kuptoni kontekstin, ngushëllimi qëndron në faktin se ju do të shihni përsëri

të dashurit tuaj. Ai shprehet: Ju do t'i shihni ata përsëri sepse nëse besoni se Jezusi vdiq dhe

u ngrit përsëri nga të vdekurit, edhe kështu (në të njëjtën mënyrë), ata që kanë fjetur tek Jezusi Perëndia do t'i marrë me vete.

Ata do të të ringjallen. Të vdekurit në Krisht do të ringjallen të parët. Ai shprehet,

Qetësoni njëri-tjetrin me këto fjalë. Nuk është shprehur komfort në këtë kontekst se ju do t'i

shpëtoni persekutimit. Ju nuk do të persekutoheni. Ju nuk do t'i nënshtroheni

mundimit të madh. Ju nuk do pësoni asnjë të keqe. Ju nuk do të vuani. A është

përmendur ky pasazh tek mundimi i madh? është përmendur ndonjë gjë për mundimin?

Jo. Ai nuk tha, Ngushëlloni njëri-tjetrin se nuk do të kaloni përmes mundimit. Ngushëlloni

njëri-tjetrin se nuk do të persekutoheni. Ngushëlloni njëri-tjetrin se ka një rrëmbim

para mundimit. Kjo nuk është ajo që ai do të thotë!

Pastori Jimenez: Kur ne lexojmë këtë pasazh, ka një tërësi karakteristikash që mund t'i

shohim në lidhje me rrëmbimin ēka na ndihmon të identifikojmë rrëmbimin në pasazhe të tjera. Do te deshiroja

që ju të kuptonit se cili është sensi i rrëmbimit. Nëse ju lexoni vargun me numër aty,

thuhet: "Sepse Zoti vetë do të zbresë nga qiejt" Pra, gjëja e parë që ne duhet

të kuptojmë në lidhje me rrëmbimin është se Zoti do të zbresë nga qielli me një britmë

dhe me zërin e kryeengjëllit, dhe unë dëshiroj vëmendjen tuaj në këtë pasazh, "dhe me

borinë (trumpetën) e Perëndisë. "Kjo është karakteristika e dytë që unë do të dëshiroja që ju të shihnit lidhur me rrëmbimin.

Zoti do të zbresë në tokë, do të dëgjohet boria e Perëndisë, dhe më pas Bibla thotë, "Të vdekurit

në Krisht do të ringjallen të parët. Pastaj ne të gjallët, që do të kemi mbetur. Kini parasysh

këto fjalë: "rrëmbehemi bashkë me ata mbi retë "Pra, kur rrëmbimi të ndodhë,

sipas Thesalonikasve, kapitulli , karakteristikat e rrëmbimit në qiell janë:

. Zbret Perëndia . Dëgjohet Boria . Rrëmbimi tek Retë

Pastori Jimenez: Ne do të rrëmbehemi së bashku për ta takuar ATë tek retë.

Pastori Anderson: Le t'i kthehemi Mateut dhe le të shohim të njëjtët elemente të përputhshëm tek Mateu : -.

Referojuni Mateut :, "Menjëherë pas Mundimir të Madh të atyre ditëve ", dhe nganjëherë

thjesht më vjen të pyes njerëzit, "Cilën pjesë PAS nuk kuptoni në këtë pasazh? "

Po aty thuhet:

(Mateu :) Fill pas mundimit të madh të atyre ditëve, dielli do të erret, dhe

hëna nuk do të japë dritën e vet, dhe yjet do të bien nga qielli dhe fuqitë

e qiejve do të shkunden:

(Mateu :) Dhe atëherë do të duket në qiell shenja e Birit të njeriut; dhe më pas

të gjitha kombet e dheut do të mbajnë zi, dhe ata do të shohin Birin e Njeriut ["Biri i

Njeriut" është emri që Jezusi i dha vetes gjatë kohës që ishte në këtë tokë] duke ardhur

nga retë e qiellit me fuqi dhe lavdi të madhe.

(Mateu :) Dhe Ai do t'i dërgojë engjëjt e vet me tinguj të fuqishëm borie; dhe ata

dhe ata do t'i mbledhin të zgjedhurit e tij nga të katër erërat, nga njëri skaj i qiellit te tjetri.

Pastori Anderson: Pra janë të gjithë elementët e njëjtë! Jezusi po vjen nga retë. Dëgjohet një bori.

Ai dërgon engjëjt për të mbledhur të zgjedhurit e tij

Pastori Jimenez: Arsyeja pse unë iu tregova këtë pasazh është se dua të kuptoni se tek

Mateu : -, ne shohim rrëmbim, dhe kur e krahasojmë me Thesalonikasve : -,

gjithēka përputhet në mënyrë të përkryer

Pastori Anderson: Mbani gishtin tuaj aty, dhe kaloni tek Marku . Tani Marku në vija të përgjithshme thotë

të njëjtat gjëra që thotë edhe Mateu . Eshte ajo që ne e quajmë një "pasazh paralel". Ju

do të gjeni të njëjtën predikim,dhe të njëjtat mësime në këto dy pasazhe. Ju mund të vini përballë

njëra-tjetrës. Shprehimisht ata thonë të njëjtat gjëra. Më lejoni t'ua tregoj në atë pasazh. Thuhet në

vargun :

(Marku :) Por në ato ditë, fill pas mundimit të atyre ditëve, dielli do të erret dhe

hëna nuk do të japë dritën e vet

(Marku :) Dhe yjet do të bien nga qielli e fuqitë e qiejve do të tronditen.

(Marku :) Dhe atëherë ata do ta shohin Birin e njeriut duke ardhur mbi retë e qiellit me fuqi dhe lavdi të madhe

(Marku :) Dhe Ai do t`i dërgojë engjëjt e vet me tinguj të fuqishëm borie; dhe ata do t`i mbledhin të zgjedhurit e tij

nga të katër erërat, nga një skaj i tokës tek tjetri skaj i qiellit.

Pastori Anderson: Tani në këtë pikë ne na mbetet vetëm të lutemi dhe të shkojmë në shtëpi. Ne duhet të jemi në gjendje

të mbyllim Biblën tonë, dhe të themi: "Ja ku është, njerëz. Ndodh PAS MUNDIMIT", ndaj

thjesht të mbyllim Biblat tona dhe të shkojmë në shtëpi. Por oh jo, ne nuk do t'i mbyllim Biblat tona dhe

të shkojmë në shtëpi, sepse unë do t'ju provoj dhe njëkohësisht t'ju tregoj se kjo pjesë flet rreth

rrëmbimit, dhe këtu thuhet se është PAS MUNDIMIT.

Pastori Anderson: Shumë njerëz do ta sulmojnë këtë kapitull dhe do të thonë: "Ju nuk mund ta nxirrni

doktrinën tuaj mbi këtë pjesë të marrë nga Mateu sepse Mateu flet vetëm për ēifutët." Ata thjesht do ta

fshijnë këtë pasazh, dhe thonë, "Oh, kjo është vetëm për Hebrenjtë." Dhe disa studiues

diku vendosën që libri i Mateut i është kushtuar hebrenjve, libri i Markut është për

Romakët, libri i Lukës është për Grekët, dhe libri i Gjonit është për mbarë botën. Oh,

të falënderoj nga zemra, o Perëndi, që na përfshive të paktën në një nga katër librat e ungjijve! Por kush i nxjerr

këto ide? Ndoshta Mateu iu është drejtuar Judenjvë. Ndoshta Luka është iu drejtuar

Grekëve. Ndoshta letra e Palit drejtuar Efesianëve ishte për efesianët. Si mendoni?

Ndoshta letra e Palit drejtuar Hebrenjve ishte për Hebrenjtë. Ndoshta letra

e Palit për Thesalonikasit iu ishte drejtuar atyre, por ēdo premtim në

libër është imi! Ēdo kapitull, ēdo varg, ēdo linjë! Libri i Titusit nuk ishte vetëm

për Titusin! Si i tillë do të ishte një libër jetëshkurtër! Ai është një libër ēdo pastor duhet ta lexojë. Ēdo

besimtar duhet ta lexojë atë. është Dhiata e Re!

Pastori Anderson: Por ajo që do të thonë është: "Jo, Pastor Anderson, ju nuk e kuptoni thelbin.

Tërësia e këtij sermoni (predikimi) u konceptua rreth Hebrejve, drejtuar hebrejve, dhe për hebrejtë. Jezu Krishti po iu

predikonte hebrejve në diskursin eskatologjik (emri i zbukuruar teologjik që ata i japin këtij

pasazh). Pastor Anderson, ai po iu flet pra Judejve! Nuk e kuptoni këtë! Kur ai u shpreh

tek Marku :, pas periudhes së mundimit, dhe më pas ai foli për Jezusin i cili vjen mbi retë

në vargun , dhe mbledhjen e të gjithe të përzgjedhurve në vargun , nga skaji i tokës,

deri në skaj të qiellit, kjo nënkupton që ai po flet vetëm për Hebrenjtë. "Mirë, referojuni

vargut përmbyllës të Markut : Dhe ajo që unë po iu them juve, unë po ua them vetëm Judenjve. Mos lini

asnjë predikues të provojë e t'ju thotë se kjo është për të gjithë besimtarët. është vetëm për hebrejtë.

Këtë thotë Marku në :? Jo! Ai thotë:

(Marku :) Dhe ajo që unë ju them juve ua them të gjithëve: Mbani sytë hapur.

Pastori Anderson: Me këtë fjalë mbyllet kapitulli.

(Marku :) Dhe ajo që unë ju them juve ua them të gjithëve: Mbani sytë hapur.

Pastor Anderson: E megjithatë njerëzit përsëri do të vazhdojnë t'i kthehen kësaj teme e të thonë: "Ky kapitull nuk iu drejtohet

drejtohet të gjithëve. Ai flet vetëm për Ēifutët." është sikur ai ta dinte se njerëzit

do të thoshin këtë gjë, ndaj ai thjesht e thotë atë në fund. Unë nuk iu drejtohem thjesht juve. Unë po flas

për të tërë kur them: Mbani sytë hapur. Kjo vlen për të gjithë. Të thuash se ky kapitull iu drejtohet vetëm

Hebrejve është qesharake kur ai hapur thotë:

(Marku :) Dhe ajo që unë ju them juve, ua them te gjithëve: Mbani sytë hapur.

Pastori Jimenez: Shpeshherë njerëzit do t'i referohen Mateut : -, dhe ata do të thonë, "Epo,

edhe pse ky duket si rrëmbim në qiell, dhe edhe pse tingëllon si rrëmbim në qiell, ai

nuk është rrëmbim në qiell", dhe kjo është arsyeja pse ata do të thonë se këtu nuk bëhet fjalë për rrëmbim.

Nëse ju lexoni vargun , aty thuhet: "Dhe ai do të dërgojë engjëjt e vet me tingullin e fuqishëm

të një borie; dhe ata do të mbledhin së bashku të zgjedhurit e tij" dhe njerëzit do ts shohin atë

fjalë, dhe do të thonë: "E shihni atë pasazh, fjala 'i zgjedhur' nuk përfshin të krishterët. "Ata do të thonë:

"I zgjedhur' është Izraeli. Kështu tek Mateu nuk bëhet fjalë për rrëmbim. Ky term nuk është menduar për

të krishterët. I tërë ky kapitull është menduar për hebrenjtë për shkak se ai iu referohet të zgjedhurve."

Problemi me të qëndron në faktin se: ne gjithmonë duhet të të lejojmë që Bibla të ketë fjalorin e vet.

Pastori Anderson: Unë kam një listë këtu që tregon ēdo herë përdorimin e fjalës " i zgjedhur". Ne nuk do ta

analizojmë këtu këtë pjesë, sepse nuk kemi kohë në dispozicion, por unë mund të them se ēdo herë që fjala "i zgjedhur"

është përdorur, dhe unë mund t'ju tregoj se ēdo herë të vetme, aty flitet për njerëzit që janë aktualisht

Pastori Jimenez: Arsyeja pse njerëzit mendojnë se fjala "i zgjedhur" iu referohet "Hebrenjve", apo i referohet

"Izraelit", vjen se në vend që të studiohet Bibla, dhe në vend që të lexohet Bibla,

ata kanë lexuar komentet, dhe ata kanë lexuar libra cilët janë shkruar nga njerëz, dhe

ata njerëz iu kanë sugjeruar atyre se cili është përcaktimi i fjalës " i zgjedhur". Bibla e Referencës nga Scofield

ka një shënim tek Mateu , që thotë se fjala "i zgjedhur" i referohet "Izraelit". Por

Bibla përkufizon vetveten, dhe Bibla na jep përgjigje për të gjitha pyetjet që kemi në

në lidhje me doktrinën, dhe fjala "i zgjedhur", nëse ju e studioni atë në Bibël, nuk i referohet vetëm ēifutëve.

Pastori Anderson: Dua vetëm t'ju evidentoj një fragment të shpejtë, në Thesalonikasve : , ai thotë:

( Thesalonikasve : ) duke ditur, vëllezër të dashur, zgjedhjen tuaj prej Perëndisë.

Pastori Anderson: ... këtu flilet për Thesalonikasit që ishin në mënyrë të qartë johebrenj. Ne e pamë atë tek Letra Romakëve

(Romakëve :) “Kush do t'i padisë të zgjedhurit e Perëndisë? Perëndia është ai që i shfajëson

Pastori Anderson: Nga herë që përmendet termi "i zgjedhur" në Bibël, kam gjetur referime

për të gjithë besimtarët në përgjithësi, dy prej tyre iu referohen besimtarëve të cilët janë specifikisht paganë,

një prej tyre i referohet besimtarëve që janë Hebrenj, dy prej tyre i referohen vetë Jezu Krishtit,

dhe një prej tyre i referohet Jakobit, si person i zgjedhur prej Perëndisë. Unë do t'ju jap një

varg që tregon qartë se i zgjedhuri nuk do të nënkuptojë "Izraelin", sepse njerëzit thonë se

"I zgjedhuri? Ky është Izraeli. Këta është Hebrejtë."

(Romakëve : ) E ēfarë, pra? Izraeli nuk e mori atë që kërkonte, kurse të zgjedhurit

e morën, dhe të tjerët u verbuan

Pastori Anderson: Pra, Bibla thotë: Izraeli nuk është i zgjedhur, por të zgjedhur ka. E pra, në qoftë se Izraeli

do të ishte i zgjedhur, kjo nuk do të kishte ndonjë kuptim.

Pastori Jimenez: Në të gjithë strukturën e vet, shkrimi i shenjtë është shumë i qartë, nëse ju lejoni Biblën të përcaktojë

vetveten, që "të zgjedhurit" nuk janë hebrejtë, se "i zgjedhur" nuk është kombi i Izraelit,

të zgjedhurit janë besimtarët. Ata mund të jenë nga Azia e vogël; ato mund të jenë Grekë; ato mund të jenë

barbarë; ata mund të jenë njerëz ēfarëdo. Nëse keni besim tek Krishti, në qoftë se keni besim tek njeriu

i ri, ju konsideroheni të zgjedhurit. Pra, nëse kthehemi edhe një herë tek Mateu , dhe ai thotë: "Dhe

Ai do t'i dërgojë engjëjt e vet me tingujt e fuqishëm të një borie; dhe ata do t'i mbledhin të

të zgjedhurit e tij", që shkon përsosmërisht me pasazhin, në lidhje me faktin se bëhet fjalë për rrëmbimin e besimtarëve.

Pastori Anderson: Pra nuk ka të bëjë fare me faktin nëse ata janë ēifutë apo paganë, të zinj

apo të bardhë. Të zgjedhurit janë ata që janë shpëtuar. Ai do t'i mbledhë ata tek retë

me të. Tani a nuk është plotësisht në përputhje me atë që është thënë tek Thesalonikasve, kapitulli

? Kur thuhet se do të dëgjohet një bori (trumpetë), dhe se besimtarët do të

kapen për të qenë me Krishtin. Pak më vonë në në të njëjtin kapitull, thuhet: "Por,

ditën dhe orën askush s'e di ... "kështu që askush nuk e di ditën apo orën kur kjo pritet të ndodhë.

Unë nuk jam në gjendje të them: "Kjo do të ndodhë në Tetor . xx të këtij viti "Po ashtu, më vonë, ai thotë:

(Mateu :) Atëherë nga dy do të jenë në arë, një do të merret dhe tjetri do të lihet

(Mateu :) Dy gra do të bluajnë në mulli, një do të merret dhe

tjetra do të lihet.

(Mateu :) Rrini zgjuar, pra, sepse nuk e dini në cilën orë do të vijë Zoti juaj

Pastori Anderson: Pra Perëndia po na thotë se ne nuk e dimë kur do të ndodhë kjo. Kjo është diēka

për të cilën ne duhet të mbajmë sytë hapur. Ne nuk e dimë ditën ose orën, por ai na thotë se ajo do të ndodhë PAS

MUNDIMIT sepse Ai tha se pas MUNDIMIT dielli dhe hëna do të errësohen

dhe më pas Jezu Krishti vjen nga retë. Ky është momenti kur dëgjohet boria. Ky është momenti kur

rrëmbehen besimtarët. Pra, vetëm për shkak se ne nuk dimë as ditën as orën, kjo nuk

do të thotë se kjo është diēka që mund të ndodhë në ēdo moment. Shumë njerëz do të shohin këtë

pasazh se "asnjëri nuk e njeh ditën as orën" dhe do të thonë: "Kjo mund të ndodhë në ēdo moment."

E pra, ai sapo përfundoi së thëni se do të ndodhë PAS Mundimit. Aktualisht kjo gjendet tek

Mateu, Marku, dhe Luka. Mateu e trajton këtë në kapitullin , Marku e mbulon atë në kapitullin ,

Luka merret me të në kapitullin dhe kapitullin , dhe më pas Xhon e trajton atë në librin e Zbulesës (Apokalipsi).

Trajtohet nga të katër. Së pari vjen mundimi, pastaj dielli dhe hëna do errësohen

pastaj Jezusi vjen nga retë në momentin e rrëmbimit.

Pastori Anderson: Arsyeja që njerëzit mendojnë se rrëmbimi ndodh para mundimit të madh

është se ata ngatërrojnë konceptin e Mundimit me Zemërimin e Perëndisë. Një nga mënyrat që provon se zemërimi i Perëndisë

dhe mundimi i madh janë dy gjëra krejtësisht të ndryshme tregohet tek Mateu :, ku ai thotë:

“Menjëherë PAS MUNDIMIT të atyre ditëve, dielli do të erret, dhe hëna

nuk do të japë dritën e saj." Pra, Bibla është mjaft e qartë tek Mateu se dielli dhe

hëna errësohen pas MUNDIMIT. E pra, atëherë në qoftë se ju i referoheni Zbulesës , ku lexoni

për kohën kur dielli dhe hëna do errësohen (kur të hapet vula ), ai thotë: "... dhe

dhe dielli u bë i zi si një thes prej leshi, dhe hëna u bë si gjak"

... ekzaktësisht ajo që thuhet tek Mateu ...

(Zbulesa :) Dhe yjet e qiellit ranë mbi dheun, ashtu sikurse fiku hedh

kokrrat e veta të paarrira kur e tund një erë e madhe.

(Zbulesa :) Pastaj qielli u hoq si një pergamenë që mbështillet; dhe

ēdo mal dhe ishull luajti nga vendi i vet.

(Zbulesa :)Dhe mbretërit e dheut, dhe të mëdhenjtë, dhe të pasurit, dhe

komandantët, dhe të fuqishmit, dhe ēdo skllav e ēdo i lirë, u fshehën

nëpër shpella dhe nëpër krepat e maleve,

(Zbulesa :) dhe u thoshnin maleve dhe shkëmbinjve: “Bini mbi ne dhe na fshihni nga

fytyra e atij që rri mbi fron dhe nga zemërimi i Qengjit:

(Zbulesa :) Sepse erdhi dita e madhe e zemërimit të tij; dhe kush mund të qëndrojë?

Pastori Anderson: Pra, sipas kësaj, kur do të fillojë të bjerë zemërimi i Perëndisë? Kur

të ndodhë errësimi i diellit dhe hënes është koha kur ata thonë: "Erdhi dita e madhe e zemërimit të tij."

Koha e tashme ëSHTë - vjen, që do të thotë se ajo thjesht ka ardhur. Pra, nëse Mateu thotë se dielli dhe

hëna po erren PAS MUNDIMIT Të MADH, dhe nëse zemërimi i Perëndisë nuk fillon deri pas

errësimit të diellit dhe hënës, si mund të të jenë ato e njëjta gjë? Pra zemërimi nuk fillon

deri pas errësimit të diellit dhe hënës. Zakonisht kur ju përpiqeni të pyesni njerëzit që t'ju tregojnë

shkrimet e shenjta lidhur me rrëmbimin para mundimit, ata nuk dinë t'ju tregojnë ndonjë varg specifik. Dua të sfidoj

këdo që të më tregojë një varg ku praktikisht përdoret fjala "mundim" për të mbështetur pozicionin

e tyre të rrëmbimit para mundimit. Ata nuk janë në gjendje ta bejnë këtë. Ata do t'ju tregojnë vargjet që përdorin

fjalën "zemërim". Ata gjejnë vargje të cilat tregojnë se ne si të krishterë nuk jemi nën peshën e zemërimit të

Perëndisë, dhe ata do të tregojnë vargje që nënvizojnë se ne nuk i nënshtrohemi zemërimit të Perëndisë, dhe

se ne do të shpëtohemi nga zemërimi. Dhe ata thonë: "Shihni, ja këtu, Bibla thotë se ne

nuk do të kalojmë përmes mundimit të madh. Por prisni një minutë: mundimi i madh dhe zemërimi janë dy koncepte

krejtësisht të ndryshme!Nuk ekziston asnjë varg që besimtarët e para-mundimit të mund ta tregojnë,ku përdoret fjala "Mundim"

në të për të provuar doktrinën e tyre. Ata do t'u tregojnë disa vargje që lidhen me zemërimin e Perëndisë. Por

Zemërimi i Perëndisë dhe Mundimi janë dy koncepte krejtësisht të ndryshme. Pjesa dërrmuese e të krishterëve kanë mësuar

në kishat e tyre dhe nga librat që ata kanë lexuar se këto dy gjëra janë e njëjta gjë.

Dhe kur ti përpiqesh t'u thuash atyre, "Hej! Ne do të jemi këtu për Mundimin e Madh!

rrëmbimi nuk ndodh derisa të MBAROJë MUNDIMI", pra më pas Këtu vjen ajo që ata përpiqen t'ju thonë: "Jo, Perëndia

nuk do të lëshojë zemërimin e tij mbi popullin e vet. Ne nuk jemi caktuar për zemërimin e tij. Ne do t'i

shpëtojmë zemërimit të tij." Po pritni një minutë: Zemërimi i Perëndisë është i barasvlefshëm më Mundimin e Madh?

Jo, Pra, nëse ne thjesht mund t'i bëjmë njerëzit të kuptojnë ēfarë nënkupton fjala "mundim", ata do të

kuptojnë se rrëmbimi i kishës vjen PAS MUNDIMIT Të MADH. Thjesht njerëzit nuk

e kuptojnë fjalën "Mundim", sepse ata kanë këtë ide në kokën e tyre që

Mundimi është një periudhë shtatë vjeēare ku Perëndia do të lëshojë zemërimin e vet dhe do të lëshojë zjarr

dhe squfur, duke kthyer ujin në gjak, e duke torturuar njerëzit me akrepa dhe me të gjitha

llojet e plagëve. Ky nuk është thelbi i vërtetë i Mundimit. Kjo nuk është ajo që mëson Bibla.

Pastori Anderson: Ata që besojnë në këtë të ashtuquajtur "Rrëmbim para Mundimit", apo një rrëmbim

që vjen para Mundimit të Madh, i cili mund të të ndodhë në ēdo moment: le të analizojmë me hollësi

term "pre-trib rapture." It has three elements to it. "Pre" means ëhat? "Before." ëhat does termin "Rrëmbim para Mundimit" Ai ka tre elementë në të. Ēfarë nënkupton "Para" ? "Më parë".Ēfarë nënkupton

"Mund."? "Mundimin e Madh". Më pas kemi "Rrëmbimin." Fjala "rrëmbim" nuk është

në Bibël. Koncepti i rrëmbimit në qiell është në Bibël, sepse ne shohim Jezusin të vijë përmes

reve, njerëzit kapen që të jenë me të në ajër, etj Pra, koncepti i

rrëmbimit është atje, por fjala "rrëmbim" nuk është përdorur. A përmendet fjala "Mundim" në

në Bibël? Nëse vëreni ēdo varg të vetëm që përdor fjalën "Mundim," do të kuptoni se është përdorur

herë në Dhiatën e Re. Pra, nëse Dhjata e Re përdor fjalën "Mundim" herë,

dhe të gjithë merren me këtë doktrinë të emërtuar "Rrëmbimi para Mundimit të Madh," a nuk duhej që njëri

nga këta vargje, apo pasazhe ose kapituj, të na mësonte diēka në lidhje me një rrëmbim që ndodh

para periudhës së Mundimit? Asnjë prej këtyre vargjeve nuk thotë gjë për faktin ka qenë një rrëmbim

përpara Mundimit ose diēka të ngjashme, kështu që mbi konceptin e rrëmbimit para mundimit,njerëzit duhet

të mbështeten në një tërësi interpretimesh, dhe ata duhet t'ua shpjegojnë juvë dhe mbetet gjithmonë

koncept shumë i komplikuar. Unë kam vënë re diēka rreth Biblës: Perëndia do që ne ta kuptojmë

Biblën. Ai nuk përpiqet të luajë duke përdorur truket mbi ne dhe të na ngatërrojë për të na i bërë gjërat e vështira

Ai dëshiron që ne tq njohim të vërtetën. Ai na do. Unë kam vënë re se mjaft herë, herën e parë

që Bibla sjell diēka të re, ai e përkufizon atë për ne, dhe ai na ndihmon ta kuptojmë atë.

Në këtë mënyrë, kur ne e shohim atë për herë të dytë, ne do ta dimë se për ēfarë po flet ai.

Bibla thotë tek Mateu :

Por, nuk ka rrënjë në vetvete, dhe është për pak kohë; dhe kur vijnë mundimi

ose përndjekja për shkak të fjalës, skandalizohen menjëherë.

Pastori Anderson: Si e shihni ju përkufizimin e "Mundimit" "? Persekutim. Ai thote

"mundimi apo përndjekja" e cila vjen për shkak të fjalës. Pra a do t'i nënështrohen këta njerëz

mundimit sepse ata janë të këqij në vetvetë? Jo, ata do t'i nënshtrohen Mundimit, sepse ata

i qëndrojnë fjalës së Perëndisë. Dhe për shkak se ata kanë mbështetur fjalën e Perëndisë,

sepse kanë pranuar fjalën e Perëndisë, me gëzim, ata do t'i nënshtrohen persekutimit

apo mundimit. Nëse kemi rrënjë të thella e të mbëshetura fort në atë që besojmë, kur të vijë periudha e persekutimit

dhe e mundimit, ne do të durojmë. Herën e parë që shihni fjalën "mundim" të përdorur në Bibël,

ajo është e shoqëruar me fjalën "përndjekje". Kjo eshte hera e parë që është përdorur fjala "mundim"

në Dhjatën e Re, dhe në qoftë se ju kërkoni ēdo herë të vetme në të gjithë Dhjatën e Re sa

herë që është përdorur fjala "mundim" , % të herëve nënkupton besimtarët që kalojnë përmes

mundimit - njerëzit e shpëtuar vuajnë mundimin e madh. Dy herë të tjera termi është përdorur aty ku nuk

flitet për njerëzit e shpëtuar, dhe nuk ka të bëjë me profecinë e fundit të kohës. është thjesht

diskutim për njerëz që kalojnë përmes mundimit në vija të përgjithshme. Të krishterët gjatë gjithë historisë

i janë nënshtruar mundimit dhe brezi ynë nuk do të jetë ndryshe. Ndoshta kjo do të

ndodhë gjatë jetës tonë, ndoshta nuk nuk do të ndodhë, por në qoftë se kjo ndodh gjatë jetës tonë, ne do t'i

nënshtrohemi eventit si besimtarë. Ose do të vritemi për kauzën e Krishtit, ose me shpresë

ne do ta kapërcejmë këtë periudhë dhe do të arrijmë tek rrëmbimi.

Përmendja e pestë e fjalës "mundim" në Dhjatën e Re gjendet tek Gjoni :.

Pastori Anderson: Ai iu referohet besimtarëve. Ai po flet për dishepujt e tij. Ai thote,

(Gjoni :)Jua kam thënë këto gjëra, që ta keni paqen në mua; në

botë do të keni mundime, por merrni zemër: unë e munda botën.

Pastori Anderson: A thotë ai se ju do ta shmangni mundimin? A thotë ai se ju

nuk do t'i nënshtroheni mundimit? A ka thënë ai, "Unë kurrë nuk do ta lë popullin tim t'i nënshtrohet mundimit!

I dua shumë ata! "Jo! Ēfarë thotë përmendja e parë e "mundimit" tek Mateu ?

Se nëse njerëzit nuk kenë rrënjë të thella e me themele të forta dhe mundimi ose përndjekja do të lindin

për shkak të fjalës, ata do të skandalizoheshin. Shikoni se ēfarë thotë Jezusi në këtë kapitull që

na paralajmëron për mundimin në vargun :

(Gjoni : ) Ua kam thënë këto gjëra, që të mos skandalizoheni

Pastori Anderson: Ai po thotë se nëse ai nuk iu thotë gjë në lidhje me këtë, nëse ai nuk ju paralajmëron

për persekutimet dhe mundimet e ardhshme dhe për gjykimet, të cilave duhet që t'u nënshtroheni gjatë

jetës suaj, kur ato të jenë present në të, ju do të kapeni në befasi.Ju do të skandalizoheni. Mund të thoni: "Përse

po predikoni këtë diskurs, Pastor Anderson? " Unë po predikoj këtë diskurs që ju të mos

skandalizoheni. Ju thoni, "Prit një minutë, ky diskurs predikues skandalizon! "Jo, ky është predikim që

nuk iu lejon që të skandalizoheni, sepse Jezusi tha se nëse ju e dini atë që po vjen, ju

nuk do skandalizoheni. Shihni vargun :

(Gjoni :) Por unë jua kam thënë këto gjëra, që kur të vijë momenti, të kujtoheni

se unë jua kisha thënë për to. Këto fjalë nuk jua pata thënë

në fillim, sepse isha me ju.

Pastori Anderson: Pra, ai thotë se kur këto gjëra të ndodhin ju do të mbani mend se

unë ju thashë se do të ishtë kështu, dhe këtë natë unë po them të njëjtën gjë që tha edhe Jezusi. Kur këto gjëra

të fillojnë të ndodhin - kjo mund të mos ndodhë në jetën tonë; mund të jetë vjet nga tani; Ndoshta kjo do të

të ndodhë disa vjet nga tani; ne nuk e dimë kur vjen fundi i kohës - por kur kjo të ndodhë,

ju do të kujtoheni se ua thashë. Më e rëndësishme se kaq,

sepse unë nuk i shpika këto gjëra, ju do të mbani mend se Jezusi vetë ua tha këtë juve.

Pastori Jimenez: Fjalën "mundim" do ta gjeni herën tjetër në Veprat :, dhe

(Veprat :) duke fuqizuar shpirtërat e dishepujve dhe duke i këshilluar ata që të ngulmojnë në besim,

dhe se ne përmes shumë mundimi do të hyjmë në mbretërinë e Perëndisë.

Pastor Jimenez: është interesante deklarata që është bërë se "ne duhet t'i nënshtrohemi shumë

mundimeve që të hyjmë në mbretërinë e Perëndisë" - një deklaratë shumë specifike në Bibël e cila

thotë se kur të hyjmë në mbretërinë e Perëndisë, kjo do do të relizohet përmes mundimit,

jo se ne do të hyjmë në mbretërinë e Perëndisë para periudhës së mundimit.

Pastori Anderson: A thotë ai, "Njeri i gjallë, është e jashtëzakonshme që ne do të largohemi përpara mundimi!"

Jo, ai shprehet: "Më mirë t'ua kishit konfirmuar. Më mirë t'i kishit ndaluar ata në disa gjëra.

Ju më mirë t'i kishit forcuar ata, sepse ata do të kishin më shumë njohuri se duhet të kalonin përmes shumë

mundimeve për të hyrë në mbretërinë e Perëndisë " A përmendet ndonjë rrëmbim i kishës para-mundimit në # ?

Jo, nuk mendoj se përmendet.

Pastori Jimenez: Në Korintasve : , Bibla thotë:

( Korintasve : ) I madh është besimi im te ju; e madhe është mburrja ime për

ju; jam i mbushur me ngushëllim, gëzimi im nuk njeh kufi në të gjitha mundimet tona.

Pastori Anderson: Ai nuk thotë: "Unë jam i mbushur me gëzim, sepse unë nuk po i nënshtrohem mundimit.

Unë jam i mbushur me gëzim që ne do të rrëmbehemi para se të nisë mundimi! "Aty nuk thuhet kjo.

Ai thotë "Gëzimi im nuk njeh kufi në të gjitha mundimet tona". Ku është këtu rrëmbimi para mundimit

në këtë shkrim të shenjtë? Nuk është këtu.

Pastori Jimenez: është thjesht e mrekullueshme për mua që ndërsa shohim fjalën "mundim" përgjatë gjithë

Shkrimit të Shenjtë, ju vazhdoni të gjeni referenca të shumta për besimtarët të cilat thonë se ata do t'i nënshtrohen

mundimit. Ai thotë: "Në të gjithë mundimin tonë." Kjo nuk është diēka të cilën besimtarët nuk janë në gjendje

ta bëjnë. Në vetvete është diēka që besimtarët kanë e kanë bërë gjatë gjithë jetës së tyre.

Në të gjitha gjeneratat, besimtarët iu janë nënshtruar mundimeve.

Pastori Anderson: Dua t'u kujtoj njerëzve se, Perëndia nuk është aty për të na ngatërruar. Ai nuk përpiqet

të luajë me fjalë me ne. Njeriu luan me fjalë me ju! Predikuesit luajnë me fjalë me ju!

Shfaqjet televizive dhe filmat luajnë me fjalë me ju (si p.sh filmi Left Behind, etj).

Nuk është Perëndia që iu ngatërron.

Pastori Jimenez: Nëse lejojmë Biblën të jetë fjalori ynë, dhe nëse e lejojmë Biblën të

përcaktojë fjalët për ne, ne do të zbulojmë se fjala "mundim" nuk nënkupton zemërimin e Perëndisë.

Nënkupton persekutim, nënkupton vuajtje, nënkupton shqetësime.

Pastori Anderson: Ju do të mendoni se dikush mund t'ju tregojë një varg i atyre përmendjeve të kësaj fjale.

Më tregoni një varg që thotë se ne do të shkojmë para se të ndodhë mundimi i madh, ose që ne do të

rrëmbehemi para mundimit, apo që rrëmbimi i Kishës do të ndodhë përpara Mundimit.

Gjithsesi, unë mund t'ju tregoj ku Bibla thotë hapur se, fill pas Mundimit të Madh,

Jezusi do të vijë me retë, do të degjohet boria të bjerë, dhe të zgjedhurit do të rrëmbehen

së bashku me të tek retë. është shumë e thjeshtë. Ata që besojnë në rrëmbimin

para mundimit duhet të mbështeten në rradhë të parë tek njerëz me interpretime dhe logjikë të përpunuar, dhe,

"Duke qenë se nuk e dimë ditën apo orën, kjo do të thotë se mund të ndodhë në ēdo kohë,

dhe nëse mund të ndodhë në ēdo kohë, atëherë ajo do të zhvillohet përpara Mundimit". Ose ata duhet të

kenë një diagram të komplikuar për t'ua shpjeguar këtë juve. Po nëse thjesht merrni Biblën dhe

e analizoni atë në vlerën e vërtetë -lexoni Dhjatën e Re duke filluar nga Mateu - kur të mbërrini tek Mateu

, ja ku është, po aq i qartë sa edhe drita e ditës: PAS MUNDIMIT Jezusi vjen nga retë.

Pastori Anderson: Dr. Kent Hovind është realisht një evangjelist i njohur që besonte dhe predikonte

rrëmbimin para-mund. që prej vjetësh. E pra tani ai është në burg, dhe që nga koha që është futur

në burg, ai ka lexuar Biblën e tij, dhe ka kuptuar se rrëmbimi para mundimit nuk

gjendet në shkrimet e shenjta, dhe unë dëshiroj ta marr në telefon për të mësuar më shumë rreth asaj që e bëri atë

të ndryshojë mendim.Cila ishte ajo që e bëri atë të kuptojë se do të ndodhë PAS MUNDIMIT Të MADH?

Dr. Kent Hovind: Unë quhem Kent Hovind. Unë punoja si mësues i lëndëve shkencore në shkollën e mesme për vjet

dhe më pas u bëra evangjelist për vjet duke dhënë mësim për krijimin dhe evolucionin. Dhe kam

qenë seriozisht i shqetësuar lidhur me pikëpamjen time për fundin e botës e për mënyrën sesi përputhet me shkrimet,

dhe unë u binda përfundimisht, oh, rreth tre vjet më parë, se ajo që unë kam mësuar gjatë gjithë jetës time,

nuk është e vërtetë. Më është dashur të ndryshoj mendim, gjë që tronditi shumë nga vëllezërit e mi kryesorë,

lidhur me pozicionin tim për post-mund. e para-zemërimin. Bibla thotë që përbuzësit në periudhën e ditëve të fundit do të

të zgjedhin me dëshirë të jenë injorantë mbi krijimin, përmbytjen, dhe gjykimin e fundit. E pra, kam kaluar

vjet të jetës sime duke dhënë mësim në të gjithë botën për krijimin dhe përmbytjen, por në një farë mënyre e

shmanga pjesën e gjykimit të fundit që pritet të vijë sepse nuk e kuptoja vetë në rradhë të parë. Tek Mateu

, predikimi i Jezuit na tregon kohën, kur Dishepujt e pyetën shumë qartë: Cila është

shenja e ardhjes sate? Dhe kur do të ndodhë? E njëjta histori është thënë përsëri tek Marku

dhe tek Luka , ndaj unë kopjova faqet e Biblës të cilat lidhen me të tre pasazhe dhe

duke i vënë ato përballë njëra-tjetrës - të treja tregimet paralel. Dhe sapo kisha zgjedhur nga tërësia

e detajeve, thjesht u bë gjithnjë e më shumë e qartë

se koncepti i rrëmbimit para mundimit thjesht nuk ishte real.

Pastori Anderson: Cili është mendimi juaj, pse mendoni se kaq shumë njerëz besojnë në rrëmbimin para-mundimit?

Pse është kjo doktrinë kaq popullore?

Dr. Kent Hovind: Për shkak se ajo i jep përgjigje një problemi të sikletshëm.Të krishterët nuk mund t'u japin përgjigje

pyetjeve në lidhje me dinosaurët. Në cilën kategori përputhen ata? Për pasojë, ata krijuan "teorinë e boshllëkut" dhe

u dashuruan me të. Personalisht mendoj se ideja e një rrëmbimi para-mundimit i përshtatet asaj kategorie ku njerëzve

u hanë veshët për të dëgjuar. Pra kjo është ajo që ata duan te degjojnë.

Pastori Anderson: E vërtetë.

Dr. Kent Hovind: Ata dëshirojnë të dëgjojnë, "Hej, unë nuk kam pse të duroj vuajtje. "E pra, Jezusi

tha se po vjen një kohë e mundimit e cila do të jetë unike në llojin e vet që nga koha e krijimit.Dua të them,

ju mendoni se inkuizicionit spanjoll ishte i keq? Apo se Holokausti nazist ndaj hebrejve ishte

i keq? Apo persekutimi që romakët iu bënë të krishterëve?

Do të jetë më keq se të gjitha këto të marra së bashku!

Pastori Anderson: Uau. Kjo është e mahnitshme.

Dr. Kent Hovind: Pra, bota ka fillimin e vet me Kainin që vret Abelin - të këqinjtë që vrasin të mirët.

Pastori Anderson: E vërtetë.

Dr. Kent Hovind: Ka qenë kështu gjatë gjithë historisë. Dhe Jezusi na tregon se kur

t'ju vrasin ose kur t'ju përndjekin, mbushuni me gëzim,

sepse shpërblimi juaj do të jetë i madh në mbretërinë e qiejve.

Pastori Anderson: Nëse ne me të vërtetë duam të marrim një përkufizim biblik të kuptimit të fjalës "mundim" (jo

atë që është deformuar në kuptimin aktual) - nëse ne fakt marrim një përkufizim biblik të

"mundimit", a nuk do të thoshitju se po kaloni tani përmes mundimit?

Dr. Kent Hovind: Oh, po. "Mundimi" është ajo që bota na bën ne, dhe ka tashmë

mijëra vjet që ndodh. Jezusi tha: "Në botë do të keni mundime, por

por merrni zemër; Unë e munda botën' Të krishterët duhet të presin mundim, dhe

shpërblimi do të jetë i madh për ne,nëse e përballojmë me durim.

Pastor Anderson: Tani,duke pasur parasysh faktin se kjo klasë përqendrohet tek tema e "Ekstremizmit Fetar", kjo mund të

bjerë në atë kategori në mendjet e disa njerëzve, të cilët mendojnë se fjalë për fjalë do të ketë një fund

të kësaj bote - se do të ketë një ardhje të dytë trupore të Jezu Krishtit. Për këtë arsye

kërkoj thjesht t'ju shpjegoj thelbin me pak fjalë - Dëshiroj t'ju jap vetëm një kronologji të shkurtër

për atë që do të ndodhë sipas Biblës, dhe për mënyrën sesi e gjithë kjo do të ndodhë.

Pastori Anderson: Unë mendoj se ēelësi për të kuptuar librin e Zbulesës është të kuptuarit e

e zbërtimit të tij. Perëndia na dha librin e Zbulesës që ai të jetë ai që është - një zbulesë - për të zbuluar

këto gjëra për ne, për të mos i fshehur ato. Ai nuk është libri i maskimit. Ai është libri

i Zbulesës, dhe Perëndia dëshiron që ai të jetë lehtësisht i kuptueshëm. Kjo është arsyeja pse ai na e dha atë në

një format që është i lehtë për t'u kuptuar. Kur ju filloni të lexoni kapitullin e parë, ju jeni

në kohën e Krishtit, ose rreth asaj periudhe, sepse Gjoni është në ishullin Patmos, dhe Gjoni është

përndjekur për predikimin e Ungjillit, kështu që ne po flasim për më pak se një shekull

pas ardhjes së Krishtit në tokë. Më pas atij i vjen një vizion, në të cilin ai sheh Zotin

Jezu Krishtin, i cili i shfaqet atij. Në vazhdim, në Kapitujt - Jezu Krishti i jep një mesazh

këtyre shtatë kishave të Azisë, dhe padyshim ato janë kishat e ngritura në shekullin e parë

pas Krishtit, në atë kohë. Më pas në kapitujt - ne shohim Vizionin e tij në Qiell ku ai

përshkruan ngjarjet që po ndodhin në Qiell. Në vazhdim në kapitullin ne bëhemi pjesë e ngjarjeve të

mundimit. Kapitulli është ajo ku turma e madhe shfaqet në Qiell - padyshim

rrëmbimi - të gjitha kombet dhe të gjitha fiset janë përfaqësuar aty. Pastaj në kapitujt -

kemi zemërimin e Perëndisë i cili lëshohet mbi këtë tokë. Dhe më pas kapitulli është një kapitull në kllapa

i cili flet për një sërë gjërash para rëniës së borisë së shtatë. Më pas në kapitullin ne kemi

rënien e Borisë së . E gjithë kjo synon të thotë se: nëse ju shihni librin e Zbulesës,

kapitujt e parë ndjekin një kronologji që ka kuptim të përsosur. Ju filloni afërsisht me kohën

me të njëjën kohë kur ka jetuar Krishti, pra i njëjti shekull me Krishtin. Pastaj ju bëheni pjesë e ngjarjeve të

së ardhmes: mundimi, më pas rrëmbimi, në vazhdim Zoti lëshon zemërimin e tij. Më pas kur

kur bie boria (rumpeta) e shtatë në kapitullin , ka një përfundim, ku ai thotë: "Mbretëritë

e botës u bënë mbretëri të Zotit tonë, dhe të Krishtit të tij; dhe ai do të mbretërojë

për shekuj të shekujve. Por ajo që është interesante është se kur ju të mbërrini në fund të kapitullit

, ju keni një mbyllje në fund. E pra, më pas ju kaloni në kapitullin , dhe aty ka

një ndryshim i madh koncepti në librin e Zbulesës

sepse shihni vargun të kapitullit të cilit ne vetëm po i hedhim një sy. Ai thotë:

(Zbulesa :) “Pastaj një shenjë e madhe u duk në qiell: një grua e veshur me

diellin, dhe me hënë nën këmbët e veta dhe mbi kokën e saj një keze (kurorë) me dymbëdhjetë yje:

dhe duke qenë shtatzënë bërtiste nga dhembjet dhe mundimet e lindjes

(Zbulesa :) Dhe u duk nje shenjë tjetër në qiell; dhe ja, nje dragua i madh i kuq,

që kishte shtatë kokë dhe dhjete brirë, dhe mbi kokat e tij kishte shtatë kurora

(Zbulesa :) Dhe bishti i tij, tërhiqte pas vetes të tretën pjesë të yjeve të qiellit, dhe i hodhi

mbi tokë. Dhe dragoi qëndroi përpara gruas që ishte gati për të lindur,

per të gllabëruar birin e saj kur ta kishte lindur.

Pastori Anderson: Tani t'i kushtojmë vëmendje të madhe vargut :

(Zbulesa :) Dhe ajo lindi një bir mashkull, i cili duhet të qeverisë gjithë kombet me

skeptër të hekurt; dhe biri i saj u rrëmbye pranë Perëndisë dhe fronit të tij.

Pastori Anderson: Tani është e qartë se fëmija është Jezu Krishti, sepse në Dhjatën e Vjetër

dhe në Dhjatën e Re, Bibla tregon për Jezu Krishtin i cili drejton këtë tokë me një skeptër

të hekurt, dhe ai i referohet mbretërimit të tij Mijëvjeēar që pritet të vijë në të ardhmen. Pra, realisht

mënyra më e mirë me anë të së cilës mund t'ju ndihmoj të kuptoni librin e Zbulesës është t'ju tregoj që të prisni

në gjysmën e djathtë kapitullin . - është njëra gjysmë, dhe - që është gjysma tjetër. Më pas nëse

ju i vini këto gjysma përballë njëra tjetrës, do të shihni të njëjtat ngjarje nga dy kënde të ndryshme shikimi:

Pastori Anderson: Pse do ta bënte Perëndia këtë? Përse Perëndia do të tregojë të njëjtën histori dy herë në

librin e Zbulesës? E pra, përse ai na e tha historinë e Ungjillit katër herë tek Mateu,

Marku, Luka dhe Gjoni? Pse ai na dha Librat e & të Samuelit dhe & Mbretërve, por

më pas ai na dha gjithashtu edhe & Kronikat për të na ofruar një tjetër këndvështrim, një tjetër perspektivë, dhe

ne mund të mësojmë shumë nga krahasimi i librave të Mbretërve me librat e Kronikave,

ose duke krahasuar Mateun me Markun, dhe Markun me Lukën, dhe Lukën me Gjonin, dhe këto na ofrojnë

perspektiva të ndryshme. E pra, të njëjtën mënyrë do të përdorim për të kuptuar librin e Zbulesës.

Kjo do t'ju ndihmojë të kuptoni librin e Zbulesës kur të kuptoni kronologjinë e ngjarjeve.

Tani disa njerëz mendojnë se ngjarjet tek Zbulesa nuk renditen fare sipas mënyrës kronologjike, por termi

"pas kësaj" ose termi "pas këtyre gjërave" ndodh herë në librin e Zbulesës.

Nëse ne shohim shumë herë "pas kësaj" dhe "mbas këtyre gjërave,"

është Perëndia i cili po na jep një një rend të ngjarjeve.

Pastori Jimenez: Kjo është qesharake, të përpiqesh të interpretosh Biblën apo ta lexosh atë

duke mohuar faktin se Bibla thotë "pas kësaj, "dhe njerëzit thonë:" Nuk është në linjën kronologjike

të ngjarjeve. Kjo nuk ka kuptim." E gjithë struktura në të gjithë Biblën - kështu lexohet shkrimi i shenjtë.

Një shembull komik: tek Gjoni :, thuhet:

(Gjoni :) Por kush bën të vërtetën vjen te drita,

që veprat e tij të zbulohen, sepse u bënë në Perëndinë``

Pastori Jimenez: Pastaj vargu thotë: "Pas këtyre gjërave, Jezusi erdhi me dishepujt e vet

në tokën e Judesë dhe do të ishte komike për mua të fokusohesha këtu dhe të thoja: "Jo,

Vargu në fakt u zhvillua para vargut ", kur vargu thotë se" pas këtyre gjërave. "

Ne do të shohim në të dhe do të themi, Sigurisht, që në këtë mënyrë është shkruar, dhe kjo është ajo që

vargu nënkupton. Më pas ne marrim librin e Zbulesës, dhe si iu thashë, aty lexohet herë termi "pas

këtyre gjërave "ose" pas kësaj, "Megjithatë njerëzit thonë: "Jo, ngjarjet në libër nuk jepen në mënyrë kronologjike.

Kjo nuk ka kuptim. "është vetëm një mënyrë e rëndomtë e leximit të Biblës.

Pastori Anderson: Pra, në qoftë se ju pranoni idenë se ngjarjet janë kronologjike, por ato nisin përsëri

në kapitullin , kjo do t'ju ndihmojë të kuptoni. Unë dua të shoh vetëm një pjesë të kapitujve

këtu për t'ju treguar rendin kronologjik e ngjarjeve që lidhen me fundin e kohës. Kjo mund të ndodhë pas vjetësh.

Ne mund të kemi vdekur të gjithë deri atëhere por unë mendoj se ka shumë mundësi që kjo do të ndodhë në

të ardhmen e afërt. Në fakt, unë do të tronditesha nëse këto gjëra nuk ndodhin të paktën gjatë

jetës sime nëse unë jetoj jashtë jetëgjatësisë time normale. Unë jam vjeē, dhe duke konsideruar shpejtësinë me të cilën

gjërat po ecin në këtë moment, unë do të isha befasuar në qoftë se kjo nuk do të ndodhë në vitet e ardhshme.

Kur unë të filloj të zbërthej mesazhin këtë mbrëmje, unë mendoj se ju do ta kuptoni deri diku pse

po e them këtë. Këtu është zanafilla, në fillim vjen mundimi i madh. Bibla thotë se Djalli,

apo Satanai, do të përzihet nga qielli. Tani ju mund të thoni: "Prit një minutë, Pastori Anderson

a nuk ka ndodhur kjo tashmë? "Por përgjigja është jo. Njerëzit mendojnë se Djalli ndodhet në Ferr

tani, por në realitet, Djalli kurrë nuk ka qenë në Ferr, sepse Bibla e tregon

shumë qartë se Djalli është në këtë tokë duke u endur vërdallë si një luan hungëritës, duke kërkuar atë

që mund të përpijë. Djalli dhe të gjithë demonët e tij janë të pranishëm në këtë tokë bazuar në Bibël.

Ai vjen vërdallë ndërmjet tokës dhe qiellit dhe flet për Perëndinë. Nëse keni lexuar librin

i Jobit, Djalli vjen dhe qëndron para Perëndisë dhe bën një bisedë me Perëndinë në Qiell

për shërbëtorin e tij, Jobin. Pra, Djalli në këtë moment vjen vërdallë kudo. E pra, Bibla flet

për mënyrën se si një ditë Djalli do të përzihet nga qielli:

(Zbulesa : ) Edhe u bë luftë në qiell: Mikaeli dhe engjëjt e tij luftuan kundër

edhe dragoi dhe engjëjt e tij luftuan,

(Zbulesa :) por nuk fituan, e nuk u gjet më për ta vend në qiell.

(Zbulesa :) Dhe kështu dragoi i madh, u përzu ai gjarpër i lashtë, që është quajtur Djall,

edhe Satan, që mashtron gjithë dheun, u hodh mbi tokë;

me të u hodhën edhe engjëjt e tij.

(Zbulesa :) Atëherë dëgjova një zë të madh në qiell që thoshte: “Tani arriti shpëtimi,

fuqia dhe mbretëria e Perëndisë tonë, dhe pushteti i Krishtit të tij; sepse u hodh poshtë

paditësi i vëllezërve tanë, ai që i padiste përpara Perëndisë tonë ditë e natë.

(Zbulesa :) Dhe ata e fituan atë me anë të gjakut të Qengjit, dhe me anë të fjalës së

dëshmisë së tyre; dhe nuk e deshën jetën e tyre deri në vdekje.

(Zbulesa :) Prandaj gëzohuni, o qiej, dhe ju që rrini në ta. Mjerë ju banorë

të tokës e të detit, sepse zbriti djalli drejt jush duke pasur zemërim të madh,

sepse ai e di se ka pak kohë.”

Pastori Anderson: Pra, ēfarë shohim këtu? Se ka një luftë në qiell, dhe Bibla na mëson

se Djalli e humb këtë betejë. Ai humbet këtë luftë në qiell, dhe për shkak se ai e humb

betejën, ai dhe engjëjt e tij, të cilët këtu tregohen se janë një e treta e engjëjve, ata

hidhen poshtë në tokë. Në thelb ky është Satani i cili flaket nga qielli, dhe ai e di

se ka vetëm pak kohë në dispozicion, dhe ai do të të lëvizë për të persekutuar besimtarët dhe për të përndjekur

shenjtorët duke u përpjekur t'i shkatërrojë ata. Shihni Kapitullin . Këtu është pjesa ku fillon lufta.

Në Zbulesën :, ai po shkon që të luftojë. Si do ta bëjë ai këtë? Si do të shkojë Djalli

të luftojë me besimtarët?

Pastori Anderson: Gjëja tjetër që ne do të shohim të ndodhë në aspektin profektik është ajo që quhet

mundimi. Mundimi është një periudhë ku do të ketë shumë gjëra të cilat do të ndodhin

në këtë tokë të cilat do të jenë katastrofike. Aty do të ketë zi buke. Do të ketë murtaja.

Do të ketë luftë - një tërësi ekstreme lufte. Shumë njerëz do të vdesin urie

dhe do të humbin jetën nga sëmundjet. Gjëra të tmerrshme pritet të ndodhin. E pra, jashtë të gjithë

këtyre luftrave dhe përmbytjeve që do të ndodhin gjatë periudhës së mundimit, (nuk bëhet fjalë për

përmbytje supernatyrore, nuk është Perëndia që derdh shi,zjarr dhe squfur,por fatkeqësi natyrore, luftë, uri,

të shkaktuara nga njerëzit), do të jetë dikush i cili do të shfaqet dhe të bëhet diktatori

i të gjithë botës i cili njihet si "Antikrishti". Kjo nuk është një përrallë për fëmijë. Kjo do të ndodhë

realisht, dhe në fakt, ne mund të shohim tashmë shenja që tregojnë se ngjarja po fillon të ndodhë.

Bibla na tregon se një ditë do të kemi një qeveri të vetme botërore. Tani për tani ne kemi

shumë qeveri të ndryshme. Ne kemi Shtetet e Bashkuara, ne kemi Rusinë, ne kemi Kinën - këta

janë të gjithë kombe sovrane të veēanta, (ju e keni dëgjuar ndoshta termin "sovran") - gjithë

këto kombe të ndara. E pra, një ditë, Bibla na thotë se të gjitha këto kombe do të

bashkohen në një dhe do të formojnë një qeveri botërore. Më pas, pasi të kenë formuar atë qeveri të vetme

botërore, do t'ja dorëzojnë të gjithë pushtetin një personi të vetëm që do të jetë kreu i asaj qeverie,

dhe ai person do të njihet si "Antikrishti". Kush ka dëgjuar ndonjëherë për antikrishtim më parë?

Gjithkush e ka dëgjuar këtë term më parë. "Antikrishti" është një term biblik. Shpesh ju do të dëgjoni

Biblën të komentojë në lidhje me "bishën", apo "bisha nga deti", apo" bisha me shtatë koka

dhe dhjetë brirë, "apo "njeriu i mëkatit, "ose "biri i humbjes," por Bibla përdor edhe

termin "Antikrisht." Më pëlqen të përdor termin "Antikrisht" është një term që njerëzit e kuptojnë,

dhe ky është një term biblik. Unë do të doja t'ju tregoja vendin ku Bibla përmend termin

"Antikrisht" sepse Bibla na tregon se ekziston një person i cili do të vijë një ditë të caktuar që quhet

antikrishti. Para se të vijë edhe një herë Jezu Krishti do të ketë një grackë, një Krisht të rremë.

A e shihni se ēfarë dua të them? Antikrishti është një person i cili pretendon të jetë ardhja e dytë

e Krishtit, por ai është një mashtrues. Por duke qenë se të krishterët tani janë mësuar të presin

që Jezusi të rikthehet në ēdo moment, kjo është skemë e përkryer sepse gjejeni kush shfaqet në të vërtetë - ai

antikrishti. Pse Bibla e quan atë "Antikrishti"? Sepse është një burrë që pritet të vijë i quajtur "Antikrisht"

(njëjës) i cili do të thotë se ai është Jezu Krishti. Kur antikrishti të shfaqet në periudhën e Mundimit të Madh

dhe të thotë: "Unë jam Jezu Krishti," ata do ta pranojnë atë si Mesian e tyre. Shumë njerëz do të

mësojnë, "Oh, kur Jezu Krishti të vijë nga retë, Hebrejtë më në fund do ta kuptojnë se

ai ishte Mesia i tyre, dhe ata do ta pranojnë atë. "Jo, ata do të pranojnë Antikrishtin!

Kjo është ajo që thotë Bibla. Jezusi tha:

(Gjoni :) Unë kam ardhur në emër të Atit tim dhe ju nuk më pranoni; po të vinte ndonjë tjetër

në emër të vet, ju do ta pranonit.

Pastor Anderson: Personalisht mendoj se plani i Satanit me rrëmbimin para-mundimit është të bëjë që të gjithë

të kenë këtë mentalitet se "Jezu Krishti do vijë në ēdo moment." "Ne po presim

Jezu Krishtin në ēdo moment! Ai mund të vijë edhe sot! Ai po vjen sot! "Por në të vërtetë

personi që po vjen është Antikrishti. Dhe Antikrishti, kur të vijë, do të jetë

koka drejtuese e një qeverie botërore dhe një feje botërore në të cilën ai pretendon se është Mesia.

Kjo thuhet në vargun të Gjonit :

( Gjoni :) Fëmijë, është ora e fundit. Dhe, sikurse e dëgjuat, Antikrishti

duhet të vijë, dhe tani janë shfaqur shumë antikrishtë; prej nga e dimë se është ora e fundit.

Pastori Anderson: A është përmendja e parë në njëjës apo në shumës? Atëherë ata e dëgjuan se antikrishti

(njëjës) do të vijë. Pra, ka një antikrishti i cili pritet të vijë, apo jo? Por nuk janë shumë

antikrishtë edhe në këtë moment? Kjo është ajo që thotë vargu. Cilët janë këta antikrishtë?

( Gjonit :) Kush është gënjeshtari, veēse ai që mohon se Jezusi është Krishti? Antikrishti është ai,

që mohon Atin dhe Birin.

Pastori Anderson: Në mënyrë që të besohet se Jezusi nuk është Krishti, ju duhet të besoni

se ka një Krisht, dhe se ai nuk është Jezusi. Fjala "Krisht" do të thotë "Mesia".

Bibla thotë tek Gjoni :, "Ne kemi gjetur Mesian, e cila është përkthyer,

si Krishti. " Për pasojë Bibla e përkufizon fjalën "Krisht" si "Mesia". Të dyja mund të këmbehen me njëra-tjetrën.

Atëherë më lejoni t'ju bëj një pyetje lidhur me këtë: mund të mendoni për një fe të caktuar që thotë se

një Mesia pritet të vijë, por nuk bëhet fjalë për Jezusin - Ai nuk ishte Jezusi. Feja ēifute mëson

se ka një Mesia, gjithshka në rregull, por ky nuk ishte Jezusi. Ata ende po presin

për Mesinë. Ata thonë se Jezusi nuk ishte Mesia, dhe ata janë ende po presin që

Mesia të vijë. Bibla thotë se ata do të pranojnë Antikrishtin si Mesian e tyre. Krishterimi

ungjillor që beson se Jezusi mund të kthehet në ēdo moment, ata që nuk janë

shpëtuar, ata që nuk besojnë në të vërtetën, shumë prej tyre do të mashtrohen dhe do të mendojnë: "Kjo

është ardhja e dytë të Jezu Krishtit! "Myslimanët në ditët e sotme po presin ardhjen e një profeti të madh

dhe të një Mesie të madh që pritet të vijë, i cili është në fakt më i madh se edhe vetë Muhamedi. Presidenti Ahmadinexhad,

i cili është Presidenti i Iranit - kush ka dëgjuar për të më parë? Presidenti Ahmadinexhad foli

në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara një vit apo dy vjet më parë

dhe kur e bëri këtë, dha një përmbledhje të shkurtër të Islamit.

Mahmoud Ahmadinejad: Thelbi i mesazhit të profetëve është një dhe i njëjti. Ēdo i dërguar

ka miratuar lajmëtarin para tij dhe dhënë lajmin e gëzuar për profetin e ardhshëm

që do të vijë, i cili paraqet një version më të plotë të fesë në përputhje me kapacitetin e njeriut

në atë kohë specifike. Kjo prirje ka vazhduar deri tek i dërguari i fundit i Zotit i cili prezantoi përsosmërinë

e një feje gjithë-përfshirëse. Nimrodi kundërshtoi Hazretin Abraham. Faraoni kundërshtoi Hazratin Moisi,

dhe lakmitari kundërshtoi Hazretin Jezu Krisht dhe Hazretin Muhamed

paqja qoftë mbi të gjithë profetët tanë.

Pastori Anderson: Ai tha se Islami beson se se Abrahami ishte një profet i madh, Moisiu ishte

një profet i madh, dhe pastaj erdhi Jezusi, dhe në fund ishte Muhammedi - dhe muslimani

po tund kokën e vet kështu që unë duhet ta marr këtë si të mirëqënë! Dhe në thelb ajo që tha Ahmadinexhad

ishte se secili prej këtyre njerëzve solli më shumë të vërtetë se ai (i vetmi) i cili erdhi përpara se njeriu të ishte gati

për të. Ata sollën më shumë iluminim dhe më shumë detaje dhe më të vërteta. Ai tha se në

të ardhmen një profet tjetër pritet të vijë madje ai do të jetë më i madh se Muhamedi dhe do

të sjellë nivelin e ardhshëm të iluminizmit. Pra Islami po kërkon aktualisht një figurë mesianike që pritet të vijë.

Ata po presin për Imam Mehdiun.

Mahmoud Ahmadinejad: Oh Zot, shpejtoje ardhjen e Imam Mehdiut dhe jepi shëndet të mirë

dhe fitore, dhe na bëj neve pasuesit e tij, edhe ata që dëshmojnë për ligjshmërinë e tij.

Pastori Anderson: Budistët po presin ardhjen e Budës së pestë. Ata që janë

në Tibet dhe ndjekin Dalai Laman: besojnë se Dalai Lama vazhdon të rimëshirohet

brenda trupit të një person tjetër - se shpirti është i Dalai Lamas. Ata do të besojnë se antikrishti

është rimishërim i Dalai Lamës. Muslimanët do ta shohin atë si Imam Mehdiu.

Të Krishterët do ta shohin atë si ardhjen e dytë të Krishtit. Ēifutët do ta shohin atë

si Mesia. Të gjitha këto fe kryesore do të mblidhen rreth tij, dhe njerëzit do të thonë:

"A s'është madhështore sesi ne të gjithë u bashkuam më në fund! Ne po vëmë mënjanë dallimet tona, dhe kjo

është kaq e mrekullueshme!" dhe ata do ta adhurojnë këtë njeri. Ky mashtrues, ky antikrisht,

pritet të vijë. Qeveria Botërore do ta vërë atë në pushtet dhe t'i japë atij të gjithë pushtetin

dhe ata do ta shpallin atë Zot. Ata do të shpallin atë si ardhjen e dytë

e Krishtit. Ai praktikisht do të vritet. Bibla thotë se ai do të marrë një plagë vdekjeprurëse

në kokën, por plaga e tij vdekjeprurëse do të shërohet, dhe ai do të kthehet përsëri në jetë. Atëherë ai

do të proklamohet si ardhja e dytë e Jezu Krishtit. Ai do të shpallet

si Perëndia në mish, dhe të gjitha kombet e tokës, të gjithë popujt e botës do ta

adhurojnë këtë person. Në thelb ēdo fe do ta pranojë atë si Mesian e vet, por

Bibla na thotë se ata që janë të shpëtuar nuk do të të mashtrohen nga ai. Pjesa tjetër e botës

do ta adhurojë dhe do ta besojë atë, sepse ai do të realizojë mrekulli, na thotë Bibla,

dhe ai do të bëjë të gjitha këto shenja dhe mrekulli, dhe ai do të sjellë këtë

qeveri botërore. Shpeshherë ju do të përpiqeni t'i paralajmëroni njerëzit për një qeveri botërore.

Ju do të provoni t'i paralajmëroni ata për disa nga tendencat që ne shohim të bëhen realitet si krijimi i një shoqërie që

që nuk përdor paratë. Ka kaq shumë të krishterë të cilët - pasi iu flet për një qeveri botërore

ose bisedoni me ta rreth krijimit të një shoqërie që nuk përdor më paratë dhe të gjithë këto pika të ndryshme kontrolli

që po ngrihen dhe këtë shtet policor, - iu quajnë në fund një "teoricien konspirativ".

Unë jam i bindur që ju kanë quajtur teoricien konspirativ gjatë gjithë këtyre viteve.

Dr. Kent Hovind: Po, shumë herë.

Pastori Anderson: Por, a mundet dikush vërtet të jetë një i krishter që beson në Bibël dhe mohon se

do të ketë një qeveri botërore në një kohë të caktuar ?

Dr. Kent Hovind: Unë nuk mendoj se ju mund ta lexoni Biblën pa marrë në konsideratë faktin se ky

ka qenë gjithmonë plani i Satanit për të sunduar botën si në seritë Pinky and Brain, dhe ai dëshiron një

qeveri botërore. Ai dëshiron të jetë Perëndia.

Pastori Anderson: Kur ky njeri të drejtojë, mbarë botën, ai do të urdhërojë që të gjithë

të marrin atë që quhet "vula apo shenja e bishës". Kush ka dëgjuar ndonjëherë për shenjën e bishës?

Bibla thotë se shenja e bishës do të jetë diēka në dorën tuaj të djathtë ose në

ballin tuaj, dhe se askush nuk do të jetë në gjendje të blejë apo të shesë pa patur këtë shenjë. Tashmë

njerëzit mund ta kenë lexuar këtë pasazh disa qindra vjet më parë dhe kanë thënë: "Si mund të bëhet këtë? Si mund t'i

bëni njerëzit të mos jenë në gjendje të blejnë apo të shesin nëse nuk e kanë këtë shenjë? Nuk mundet që thjesht të

të nxjerrin të hollat?" Mendoni për mënyrën sesi funksionon teknologjia. Kjo prerje që unë mbaj në dorën time, kjo

kartmonedhë e Rezervës Federale, është një copë letër. Ajo është e pavlefshme. Ajo nuk ka ndonjë vlerë të perceptuar.

Kur ju shihni se një shoqëri që operon pa para fillon të zhvillohet

gjithmonë e më tepër, ne gjithmonë e më pak po përdorim kartmonedha

Njeriu në TV: Do të vijë një kohë kur paraja në kuptimin e mirëfilltë të fjalës do të pushojë së ekzistuari.

Gazetarja: Pra, a është paraja letër(kartmonedha)një relike e një epoke të shkuar?

Njeriu i TV: % e transaksioneve në Amerikë ose edhe më tepër aktualisht nuk kanë të bëjnë më me

paratë letër apo monedhat reale.

Gazetarja: A keni menduar ndonjëherë se do të vijë një ditë kur të hollat e ftohta thjesht do të pushojnë së ekzistuari?

Bëhet fjalë për një realitet që disa thonë se duhet ta pranojmë. Paraja letër dhe monedhat janë kthyer në diēka jo komode.

Zyrtari Afrikan: Parimi është që ne duhet ta zhvendosim këtë ekonomi nga një ekonomi të bazuar tek

mjetet monetare reale në një ekonomi që operon pa para. Kjo përfshin bankat. Ajo përfshin kompanitë e telekomit.

Përfshin në vetvete ofruesit e ATM-ve dhe POS-ve. Përfshin një ndryshim kulturor.

Gazetarja: Thjesht ēfarë quani të holla këto kohë? A bëhet fjalë për një dorë monedhash dhe parash letër?

A po mbizotërojnë kudo kartat? Dhe mënyrat tradicionale të funksionimit të parave po i afrohen fundit të jetës së tyre,

Dr. Kent Hovind: Le të imagjinojmë se ēdo dyqan në qytetin tuaj thotë: "Hej, ne nuk pranojmë më të holla në dorë,"

dhe le të imagjinojmë se ata thonë: "Ne nuk do të pranojmë as ēeqe apo karta krediti, sepse me to

ka shumë mashtrim - shumë karta krediti të vjedhura dhe shumë ēeqe të refuzuara.

Le të përballemi me situatën. Kartmonedha realisht s'ka asnjë vlerë.

është thjesht një copë letër. Mund edhe të jetë edhe Para Monopoly. Nuk është ar. Nuk është

argjend. Nuk ka vlerë të perceptuar. Pra, së pari, ata na kanë mësuar të përdorim copa

letrash që nuk kanë vlerë. Sot unë mund të shkëmbej atë copë letër me mallra dhe shërbime,

por në qoftë se dikush thotë nesër "Kjo kartmonedhë nuk vlen asgjë", atëherë ajo nuk do të

ketë vlerë. A ju kujtohet Konfederata e Shteteve të Amerikës? A ju kujtohet paraja e

konfederatës? Njerëzit ruajtën paratë e konfederatës në dyshekët e tyre. Gjejeni ēfarë, nuk ia vlejti

për asgjë. E pra edhe ata mund ta bëjnë të njëjtën gjë për ju, dhe thjesht të thonë, "Epo, paraja juaj letër

nuk është e mirë. Tani gjithshka është vetëm në llogarinë tuaj. është e gjitha e lidhur me llogarinë tuaj Facebook dhe kanalin

Youtube dhe me Gmail-in tuaj, dhe kjo në parim është gjë e mirë, sepse nuk ka vjedhje të identitetit. Ju nuk keni

pse të shqetësoheni nëse keni lenë portofolin tuaj në shtëpi. Ju nuk keni pse të shqetësoheni për kartën tuaj

të kreditit nëse vidhet. Bëhet fjalë për një shoqëri që operon krejtësisht pa para." Ne mund të kontrollojmë drogat, sepse

nuk do të ketë asnjë mënyrë për transaksione të hollash. Bëhet fjalë për të parandaluar krimin.

Gazetarja: Kjo është teknologji Sci-Fi që pritet të bëhet pjesë e jetës sonë, e gjitha në emër

të shpejtësisë dhe komoditetit. Ju do të jeni në gjendje të blini gjithshka që nga buka deri tek birra nëse bini dakord

t'i jepni dyqanit identitetin tuaj real.

Personi nga ACLU: Më frikëson shumë kjo gjë.

Gazetarja: Pasi të keni skanuar sendet tuaja ushqimore, ēfarë do të bëni tani? Ju vendosni gishtin tuaj tregues

tek lexuesi i imazhit, dhe ju paguani për rreth sekonda gjithshka me prekjen tuaj

të gishtit. Kjo quhet biometri: një mënyrë automatike për njohjen tuaj

bazuar në karakteristikat tuaja unike biologjike.

Personi nga ACLU: Mos bini pre e kësaj për shkak të lehtësive që krijon.

Ish-punonjës i QT: Ju e dini, sot bëhet fjalë për një gjurmë gishti, nesër do të flitet për një mikroēip.

Ndoshta kjo shoqëron shenjën e bishës.

Gazetarja: Ky njeri la punën e tij si menaxher në Quik Trip kur zinxhiri i dyqaneve të komoditetit

i tha atij se ai duhet të lëvizte gishtin e tij në sens orar dhe kundër-orar.

Ish-punonjësi i QT: Edhe pse kjo gjë mund të jetë fakultative sot, askush nuk di ēfarë do të ndodhë nesër.

Gazetarja: Ekspertët thonë se biometria është gati të pushtojë

ēdo aspekt të ekonomisë sonë dhe të jetës e përditshme.

Gruaja në TV: Ju vendosni gishtin tuaj në të tyrin, dhe ja ku shfaqet emri im, dhe ajo merr gjithshka

Gazetarja: Dhe kjo u krye shpejt?

Gruaja në TV: Po shumë shpejt.

Nëse më pëlqeu? Sigurisht.

Gazetarja: Njerëzit në mbarë botën tashmë përdorin sistemin biometrik. Qeveria amerikane, linjat ajrore,

stacionet e gazit - madje edhe vetë Walt Disney World përdor teknologji që lexon venat e gjakut të vizitorëve

në vend të përdorimit të lejekalimeve ditore.

Pastori Anderson: Kjo qeveri botërore do të ketë aq shumë pushtet sa do të jetë në gjendje

të diktojë se asnjë person në faqe të dheut nuk do të të jetë në gjendje të blejë apo të shesë pa patur

damkën e bishës. Tani një fakt interesant është se Bibla e Mbretit Xhejmes thotë shumë qartë se

shenja e bishës - kjo shenjë që do të të jetë e nevojshme për ju që të shisni e të blini - do të

të jetë e pozicionuar në dorën e tyre të djathtë ose në ballin e tyre. Kjo mund të jetë një lloj ēipi i

transplatueshëm, ku për të blerë apo për të shitur, do t'ju duhet vetëm të skanoni këtë ēip. Ēfarë pritet

të ndodhë në të ardhmen është se ata do të thonë: "Kjo kartmonedhë - këta njëqind dollarë në

xhepin tuaj - nuk kanë asnjë vlerë. Ju duhet të skanoheni për të paguar. Gjithshka është elektronike tani. Ju shkoni në

një ushqimore, merrni sendet tuaja ushqimore, dhe më pas vetëm *bëni bip*. Nëse iu mungon një

dorë, nuk ka problem, ne mund t'ua vëmë atë në kokën tuaj sepse të gjithë e kanë një kokë! Ju vetëm duhet të

*bëni bip* kur të shkoni tek kasa. Të gjitha paratë do të jenë vetëm në formë elektronike, dhe

tashmë gjërat po ecin në këtë drejtim. Telefonat celularë kanë filluar të kenë skaner. Pra, le të themi

se ekziston një shkëmbim mallrash dhe shërbimesh ndërmjet dy njerëzve. Mirë, kjo do të jetë , $.

Veproni dhe vetëm më jepni dorën e djathtë në mënyrë që të mund ta skanoj atë me smartphone tim. *bip*

Mirë, tashmë unë i mora paratë nga llogaria e tij. Oh, ju i dhatë birit tim një mësim pianoje. Më lini

t'ju paguaj. *bip* Mendoni për këtë tani: smartphone mund të përdoret për të skanuar shenjën

e bishës, dhe ju nuk mund të blini apo të shisni pa të.

Gazetarja: Në lajmet mjekësore të mbrëmjes së sotme, një ēip me madhësinë e një kokrre orizi mund t'ju shpëtojë jetën.

Gazetarja: është viti . Ju po dërgoheni me nxitim në spital, jeni pa ndjenja nuk keni ID ose anamnezë,

por në sajë të një mikroēipi të vendosur nën lëkurën tuaj, gjithshka është atje. Kjo ishte Science fiction

njëzet vjet më parë, por është realitet biometrik sot.

Profesori: Unë mendoj se kjo do të na bëntë të lirë plotësisht nga kuletat apo ēelësat tanë, me anë të përdorimit të

teknologjive biometrike nëse kjo është ajo që njerëzit duan në dhjetë vjetët e ardhshëm.

Gazetarja: Por sfida mbetet - ruajtja e privacisë tonë në një botë të re.

Gazetarja: Teknologjia e re e mikroēipit tani bën të mundur që stafi i urgjencës

të zbulojë historinë tuaj mjekësore me prekjen e një ēelësi kompjuterik.

Mjeku i Harvardit: Pra, shumë mjekë të urgjencës duhet të veprojnë si të verbër. Ne duhet të marrim vendime

mjekësor pa ditur se ēfarë ilaēesh merrni ju ose ēfarë alergjish keni.

Gazetarja: Mjeku i Harvardit thotë se ky ēip i Identifikimit të Radio Frequencës mund ta zgjidhë

këtë problem. Ai e ka futur atë në pjesën e sipërme të krahut të tij të djathtë. Një skaner lexon një numër

identifikimi. Këto shifra futen më pas në një faqe interneti të sigurt, ku ruhet historia e tij

mjekësore. Punonjësi i EMT thotë se ēipi mund të ndihmojë punonjësit e urgjencës.

Punonjësi EMT: Një nga gjërat më të rëndësishme është se nëse keni pasur ndonjëherë pacientë me traumë të

cilët vijnë në urgjencë, ju e dini se ata nuk janë në gjendje t'ju japin informacion apo historinë e tyre mjekësore.

Gazetarja: Mjeku i Harvardit thotë se përfitimet janë të qarta.

Mjeku i Harvardit: Unë jam një alpinist profesionist, dhe besoj se në qoftë se bie nga shkëmbi, dhe ju

gjeni të pavetëdijshëm, komoditeti i aftësisë për të më skanuar dhe për të kuptuar se kush jam tejkalon

shqetësimin tim për jetën time private.

Gazetarja: Ēipi është futur brenda një xhami të pathyeshëm dhe ka përmasat e një kokrre

orizi. Procedura realizohet me anestezi dhe është relativisht pa dhimbje.

Mjeku i Harvardit: është si të futësh një gjilpërë për thurrje nën lëkurën tuaj.

Gazetarja: Por në këtë rast, ai thotë se është mirë nëse futet diēka nën lëkurën tuaj.

Gazetari: Historia fillon kështu: ja ku është kjo mace, dhe pesë vjet më vonë, zbuluam

ajo u kthye. Pastaj dikush tha: A e dini nëse kjo gjë është e mirë për një mace, unë kam

nënën dhe babain në shtëpi dhe babai humbet ndonjëherë dhe ndoshta ne mund t'i vëmë një mikroēip

me të dhënat e tij mjekësore në rast diēka ndodh ndonjëherë. Tingëllon mirë apo jo?? Dhe pastaj dikush

thotë: Oh mirë, nëse funksionon për macen time, do të jetë mjaft e mirë edhe për gjyshen apo gjyshin,

Po për fëmijën tim? Nuk do të kem më alarme. Nuk kam pse të shqetësohem më në lidhje me frikën e një

rrëmbimi të fëmijës. Dhe më pas, ne themi: Oh mirë, e dini ēfarë? Ndoshta ne duhet të kemi ato.

Dhe në këtë ēip, ne do të kemi gjithēka. Kartat e kreditit, patentën e makinës etj. Mendoni për

këtë. Karta metroje. Asnjë kuletë me vete. Mendoni për këtë, s'keni pse të mbani ēelësa më me vete. Ndaj,

pyetja që unë dua që të gjithë të bëjnë në shtëpi është: A është kjo një ide e mirë?

Sepse ja ēfarë pritet të ndodhë më tej.

Gazetarja: E gjithë kjo është shumë Sci-Fi për mua personalisht, po ua them që tani.

Gazetari: Por është reale! Reale.

Gazetarja: Unë e di që është reale dhe funksionon me kafshët shtëpiake në mënyrë të kufizuar, por për qëniet njerëzore..

Gazetari: Po ti je fëmijë:

Gazetarja: Ti je fëmijë! Po sidoqoftë,...

Steven Anderson: Njerëzit në të shkuarën kanë menduar, si mund të realizohej kjo gjë?

Si mund të ndalohen njerëzit të blejnë apo të shesin në qoftë se ata nuk kanë një shenjë? Por ne e shohim

tashmë zhvillimin e teknologjisë që do ta bëjë shumë të thjeshtë që askush të mos jetë në gjendje të blejë

apo të shesin pa pasur këtë shenjë. Dhe e dini ēfarë? Shumica e njerëzve kanë vetëm shtatë ditë

ushqim në shtëpinë e tyre apo dhjetë ditë ushqim në shtëpitë e tyre, kështu që nëse s'mund të blini apo shitni

ju do të jetoni të lënduar dhe me dhimbje. Dhe thelb Bibla thotë se gjithashtu do

të ketë një ligj që thotë se nëse ju nuk do të adhuroni antikrishtin, do të vriteni. Ky njeri

është i jashtëzakonshëm, ai po bën shumë gjëra të mëdha, po bashkon njerëzit. Vetem një

problem ka: Bëhuni pjesë e turmës ose do dënoheni me vdekje. Dhe pasi të dëgjoni për të, kur ta shihni

atë, ndoshta do të thoni: Sidoqoftë, në këtë rast, mendoj se të gjithë do të vdesim, iu referohem

besimtarëve, atyre që besojnë në Krisht. Unë mendoj se ne të gjithëve do të na pritet koka. Dhe

Bibla thotë që do të na pritet koka. Të gjithëve do t'u pritet koka. Por kini parasysh këtë

gjë. Nëse kjo do të lejohet të vazhdojë, ju keni të drejtë, të gjithë besimtarët do të vriten. Sepse

mendoni rreth kësaj, referojuni teknologjisë, shihni kamerat e survejimit që po vendosen

kudo, satelitët. Tashmë policia po përdor dronet me kamera për të fluturuar përreth

dhe për t'ju spiunuar. E ke vërejtur këtë? Drone survejimi. Aktualisht ata po instalojnë mikrofona

në kryqëzimet e rrugëve, me anë të të cilave mund të dëgjojnë ēfarë po thoni. Dhe është shumë i ngjashëm me

romanin dystopian "" Ky është drejtimi që vendi ynë po merr, duke u shndërruar në një

shoqëri survejimi total. Le të themi se ju hypët në një aeroplan. Dhe tani po

keqtrajtoheni nga TSA. Tani duhet t'i nënshtroheni një skaneri të trupit krejtësisht i zhveshur. Tani

duhet të skanoheni. Do të uleni në tokë. Duhet që të keni ID me vete gjatë

gjithë kohës dhe policia vazhdimisht do t'ju pyesë, Ku është ID juaj? Ku janë dokumentat tuaja? Dokumentet tuaja

nuk janë të rregullta! Dhe ky është vendi ku ne kemi jetuar deri tani. Dhe kështu do të

vazhdojë deri në momentin kur do të jetë me të vërtetë e vështirë për t'i shpëtuar këtij burgu

planetar. Por më lejoni t'ju them këtë: Ne nuk do të vritemi të gjithë. Shumë do të vriten, mos

më keqkuptoni. Shumë të krishterëve do t'u pritet koka dhe do të vriten për kauzën e Krishtit. Por uën

iu them këtë: Ne nuk do të vritemi të gjithë, sepse kjo periudhë nuk do të zgjasë shumë. Dhe Bibla thotë:

(Mateu :) Dhe, po të mos shkurtoheshin ato ditë, asnjë mish nuk do të shpëtonte;

por për shkak të të zgjedhurve, ato ditë do të shkurtohen

Pastori Anderson: Dhe Bibla thotë se në mes të kësaj, Jezu Krishti do të kthehet.

Mos harroni ne folëm më herët për ardhjen e dytë të Krishtit. Ai do të kthehet. Vetëm kur

ata të mendojnë se e mundën krishterimin, krijuan qeverinë e tyre globale, ata

krijuan qeverinë e tyre të një botë me Satanin në krye të saj, Jezu Krishti vjen nga retë

dhe ky është momenti kur ndodh rrëmbimi dhe ky ështe momenti kur Ai fillon të derdhë

zemërimin e tij në këtë tokë. Dhe ju mund të lexoni për këtë tek libri Zbulesa. Aty thuhet se uji

do të kthehet në gjak. Ai do të përvëlojë pemët dhe barin. Ai do të dërgojë

karkalecat nga ferri të cilët duke do të thumbojnë njerëzit me bishta si akrepa.

Nëse ende nuk e keni lexuar librin e Zbulesës, unë ua rekomandoj atë fuqimisht. Dhe mos lexoni

NIV. Lexoni versionin e Mbretit Xhejms, ok? Nëse do t'i kushtoni kohë në dispozion për ta lexuar

atë, atëherë duhet të lexoni të vërtetat, Mos pranoni imitime. Shikoni Kapitullin Vargu :

(Zbulesa : ) Dhe u ndala mbi rërën e e detit dhe pashë të ngjitej një bishë,

nga deti, që kishte dhjetë brirë dhe shtatë krerë, dhe mbi brirë dhjetë kurora dhe mbi

krerët e tij emra blasfemie.

(Zbulesa :) Dhe bisha [Antikrishti] që pashë i ngjante një leopardi, dhe

këmbët i kishte si të ariut dhe gojën si të luanit dhe Dragoi(Djalli)

i dha bishës fuqinë e vet dhe fronin e vet dhe pushtet të madh.

Pastori Anderson: Pra, kjo bishë është përshkruar, dhe Bibla thotë se dragoi është ai i cili i dha

atij fuqinë e vet, i dha fronin e vet dhe i dha atij autoritetin e vet. Shikoni vargun :

(Zbulesa :) Edhe pashë një nga krerët e saj si të plagosur për vdekje; por plaga e saj

vdekjeprurëse u shërua; dhe gjithë dheu u mrekullua pas bishës. Dhe adhuruan dragoin

ëhich gave poëer unto the beast: and they ëorshipped the beast, saying, ëho is like që i dha autoritet bishës dhe adhuruan bishën duke thënë: ''Kush i ngjan

bishës? Kush mund të luftojë kundër tij?. Dhe iu dha një gojë

që flet gjëra të mëdha dhe blasfemi; dhe iu dha pushtet të veprojë për muaj.

Pastori Anderson: Tani dyzet e dy muaj a japin një kohë të caktuar, si dhe gjysmën e një

kohe me njëmijë e dyqind e gjashtëdhjetë ditët? A e kuptoni sesi lidhen këto gjëra me njëra tjetrën? Ai thotë në vargun :

(Zbulesa :) Dhe ai hapi gojën për të blasfemuar kundër Perëndisë, për të blasfemuar

emrin e tij, tabernakullin e tij dhe ata që banojnë në qiell.

Pastori Anderson: Shihni këtu. Vargu shtatë. Ja ku është ēelësi:

(Zbulesa :) Dhe iu dha atij t'u bëjë luftë kundër shenjtorëve dhe t'i mundë

ata, dhe iu dha pushtet mbi ēdo fis, gjuhë dhe komb.

Pastori Anderson: Tani ne e pamë në kapitullin e vargu se qëllimi i dragoit ishte të

të luftojë me ata që besojnë në Krisht dhe që iu përmbahen urdhërimeve të Perëndisë? Këtu

thuhet se atij iu dha të bëjë luftë kundër shenjtorëve - Shihni këtu - dhe t'i mundë

ata. Kush do ta fitojë këtë luftë ndërmjet shenjtorëve dhe djallit në faqe të dheut?

djalli. Ai tha se djalli do të bëjë luftë kundër shenjtorëve dhe do t'i mundë ata. Sipas

Zbulesës , qëllimi i antikrishtit është të bëjë luftë me shenjtorët. Pra, ai nuk dëshiron

që të krishterët të marrin damkën e bishës që t'i shmangen persekutimit. Ai dëshiron që ēdo i krishterë

të vdesë. Ju thoni, po kjo është tronditëse. E pra, thjesht lexoni fundin e librit dhe

do të shihni kush është fitimtari në fund. Kjo është vetëm një pengesë e përkohshme në kapitullin . Por

ai thotë në vargun :

(Zbulesa :-)Dhe iu dha atij të bëjë luftë kundër shenjtorëve dhe t'i mundë

ata, dhe iu dha pushtet mbi ēdo fis, gjuhë dhe komb. Dhe do ta adhurojnë

të gjithë banorët e dheut, emrat e të cilëve nuk janë shkruar në librin e jetës

së Qengjit, që ishte vrarë që nga krijimi i botës

Pastori Anderson: Pra, ky njeri i quajtur bisha, ky njeri i cili ka fuqi mbi të gjithë

kombet, tërë fiset, të gjitha gjuhët, ka pëe qëllim që të bëjë luftë kundër shenjtorëve dhe Bibla

thotë se të gjithë mbi tokë do ta adhurojnë atë. Jo, pritni një minutë. Jo, nuk është kështu. Thotë,

të gjithë banorët e dheut, emrat e të cilëve nuk janë shkruar në librin e jetës

së Qengjit, që ishte vrarë që nga krijimi i botës. Pra më lejoni t'ju pyes. A janë ata, emrat e

të cilëve janë shkruar në librin e jetës, që po adhuojnë bishën? Jo. E pra, Bibla thotë se ai do të jetë kaq

i besueshëm dhe aq i butë sa do të mashtronte edhe të zgjedhurit nëse do të ishte e mundur. Por Perëndia

nuk lejojë asnjë prej të shpëtuarve të mashtrohen nga ky person. Pra, të gjithë ata

që do të shpëtohen me të vërtetë, madje edhe ata që kapen nga rrëmbimi para-mundimit, kur të fillojnë

të shohin atë që do të ndodhë, ose duke shpresuar se kur të shohin këtë dokumentar, do të kuptojnë, Prisni

një minutë. Kjo po ndodh tani. Ky është antikrishti. Unë nuk mund ta pranoj këtë. Unë nuk duhet të adhuroj

ky person. Ai në të vërtetë nuk është Krishti. Pra gjithkush që nuk do ta adhurojë atë do të vritet.

Dhe kushdo që nuk do ta adhurojë bishën nuk mund të blejë apo të shesë. Ju nuk do të shkoni thjesht

në Walgreen dhe të merrni aty damkën e bishës. Kjo nuk do të jetë diēka ku iu

kërkohet të shkoni në postë dhe të thoni, mund të marr ēipin tim në mënyrë që të mund të blej apo të shes? Jo

Bibla është e qartë këtu. Ju duhet të adhuroni Antikrishtin në mënyrë që të pranoni këtë ēip. Duhet pranuar se edhe shumë

dekada më parë, ne kemi pasur makinën e të vërtetës(poligrafin). Tani ata zhvilluan teknologji që skanojnë trurin e njeriut.

Unë besoj se me shumë gjasa për të marrë damkën e bishës, ju duhet të

të adhuroni Antikrishtin dhe të betoheni për besnikëri ndaj Antikrishtit

dhe ai do ta dijë nëse iu po thoni të vërtetën.

Gazetarja: Sci-Fi është këtu. E nesërmja është këtu, tani.

Pastori Anderson: Nuk është vetëm kjo, por nëse mendoni për këtë fakt, transporti tani është

shumë i kontrolluar. Ekzistojnë pika kontrolli në autostrada për ata që udhëtojnë dhe veē kësaj nëse ju

përpiqeni të shkoni diku me aeroplan, TSA do t'ju kalojë krejtësisht të zhveshur përpara një skaneri trupor

ndaj duket se rrjeti i kontrollit është bërë efektiv në mënyrë që ju të mos jeni

në gjendje të veproni në shoqëri përsa kohë nuk bini përmbys përpara kësaj bishe dhe ta adhuroni atë

dhe të merrni damkën.

Kent Hovind: Shumë e drejtë. Edhe vetë ne do të dëmtohëmi. Jezusi ua tha shumë qartë

dishepujve të tij se do të urreheshin për shkak të emrit të tij. Ēdokush që nuk pranon të bashkëpunojë me

këtë rend të ri e të mrekullueshëm botëror të planifikuar prej tyre, do të konsiderohet si armik.

Për shembull, le të marrim shkollën, kur ju shkoni të merrni fëmijën tuaj nga kopshti për ta dërguar atë në shkollë

dhe ata iu thonë se nuk mund të pranoheni në shkollë përsa kohë që nuk jeni vaksinuar. E pra, ēfarë ndodh nëse trupi juaj

nuk i pranon vaksinat dhe thoni, Prisni, unë mendoj se kjo mund të shkaktojë autizëm. Mund të jetë

në gjendje të shkaktojë një tërësi gjërash. Unë nuk e di, por në të njëtën kohë nuk dua ta provoj këtë. Dhe une

nuk shoh ndonjë ekuivalent të shkrimeve të shenjta për vaksinimin ku iu vënë pak helm në trupin tuaj për të

t'u vaksinuar kundër të keqes më të madhe.

Pastori Anderson: Ashtu është, e drejtë.

Kent Hovind: Fakti mbetet, shkolla thotë ju nuk do të pranoheni nëse nuk vaksinoheni

kështu që tani duhet të bëni një zgjedhje. A iu qëndroni bindjeve tuaja apo do të përkuleni dhe t'i bëni

fëmijët suaj vaksinën që gjërat të bëhen më të lehta? Do të jetë e njëjtë me shenjën e bishës.

Ishte e njëjta gjë tetëdhjetë vjet më parë me numrat e e sigurimeve sociale. Njerëzit nuk donin të

kishin një numër të tillë. Një emër. Dhe më pas gradualisht ata nisën ta pranonin atë

për të mbërritur në ditët tona kur të gjithë e kanë një dhe as nuk mendojnë për të. A është ky hapi i parë, i dytë, apo i tretë

drejt qëllimit final për të bërë një mbretëri të vetme botërore?

Pastori Anderson: Satanai është përzënë nga qielli. Ai e di se ka pak kohë në dispozicion. Ai do të bëjë

luftë kundër besimtarëve dhe shenjtorëve. Dhe ēfarë bën ai? Ai e realizon planin e vet duke vënë

një njeri në pushtet, apo jo? Dragoi i dha bishës fuqinë e vet. Ai vë një njeri në pushtet që

të sundojë të gjithë dheun, mbi ēdo fis dhe ēdo gjuhë. Dhe ky njeri do të bëjë

luftë kundër shenjtorëve. Bibla e thotë këtë në vargun :

(Zbulesa :-) Pastaj pashë një tjetër Bishë mbinjerëzore duke dalë nga toka; dhe ajo kishte

dy brirë që u ngjanin atyre të qengjit, mirëpo fliste si dragua Ai ushtronte gjithë pushtetin e dhënë nga

bisha e parë, dhe Tokën dhe ata që banojnë në të, i bën të adhurojnë bishën e

parë, plaga vdekjeprurëse e së cilës u shërua,

Pastori Anderson: Pra shohim që ky njeri kërkon që ta adhurojnë. Kjo thuhet në vargun :

(Zbulesa : -) Edhe bënte shenja të mëdha [mrekulli], sa që edhe zjarr bënte të zbresë

nga qielli mbi dhe në prani të njerëzve, dhe i mashtronte banorët e dheut

me anë të shenjave që i ishin dhënë për të bërë përpara bishës, duke u thënë

banorëve të dheut t'i bëjnë një figurë bishës, që kishte

plagën e shpatës dhe u kthye në jetë.

(Zbulesa :) Dhe iu dha fuqia t'i japë një frymë figurës së bishës, aq sa

figura e bishës të flasë,edhe të bëjë që të gjithë ata të cilët nuk e adhuronin

figurën e bishës, të vriteshin.

Pastori Anderson: Dhe ju do të thoni, po cila do jetë në këtë botë, figura e bishës të cilës i është dhënë

jetë? Ndërsa ne i afrohemi gjithnjë e më tepër kësaj, unë mendoj se njëfarë mënyre, ne mund të kuptojmë

teknologjinë në një nivel më të lartë, kështu që unë nuk e di saktësisht se ēfarë lloj imazhi

do të jetë ky. Por do të jetë një lloj imazhi i bishës që mund të flasë dhe të shkaktojë atë që

ata nuk do ta adhurojnë do të vriten. Tani kjo gjë më kujton Danielin, kapitulli

. A iu kujtohet historia e Nebukadnetsarit, i cili ishte mbreti i botës së qytetëruar në atë kohë? A iu kujtohet

sesi ai bëri një figurë e madhe dhe ata duhet ta adhuronin atë imazh? Dhe ēfarë do të ndodhte

në qoftë se ata nuk e adhuronin imazhin? Ata vriteshin, apo jo? A është kjo e ngjashme me atë

që ne shohim këtu? Ja ku është një pamje e antikrishtit. Shikoni vargun . Ja ku është ēelësi:

(Zbulesa :-)Veē kësaj bëri që të gjithëve, të vegjël e të mëdhenj, dhe të pasur dhe të varfër, të lirë

dhe skllevër, t'u vihet një damkë mbi dorën e tyre të djathtë ose mbi ballin e tyre: Dhe që askush

të mos mund të blinte ose të shiste, po të mos kishte damkën ose emrin e bishës ose numrin e

emrit të saj. Këtu është urtia. Ai që ka mend, të bëjë llogari numrin e bishës:

sepse është numër njeriu; dhe numri i tij është gjashtëqind e gjashtëdhjetë e gjashtë[].

Pastori Anderson: Ky është një nga mjetet që Satanai po përdor për të përndjekur besimtarët

Shenja e bishës është një mjet që ai po përdor për të luftuar kundër shenjtorëve, sepse

nëse ju nuk jeni në gjendje të blini apo të shitni, mbijetesa do të ishte shumë e vështirë në

botën reale, apo jo? Ose në ēdo realitet ekzistues. Pra, jo vetëm që ai do të bëjë një ligj që thotë se nëse ju nuk

adhuroni antikrishtin do të vriteni. Ja ku është persekutimi, shumë evident.

Ai do të bëjë luftë me shenjtorët. Ai gjithashtu do ta bëjë të pamundur që shenjtorët të blejnë

apo të shesin për shkak se ata nuk e kanë shenjën e bishës, dhe shenja e bishës do t'u

jepet vetëm atyre që adhurojnë bishën. Dhe janë dhe ata që janë shpëtuar, ata

që janë të shenjtë, ata që nuk do ta adhurojnë bishën. Bibla është e qartë për këtë tek Mateu

dhe gjetkë. Pra ata nuk do të jenë në gjendje të blejnë apo të shesin dhe ata pritet

të kenë një urdhër vdekje që peshon mbi ta. Tani imagjinoni veten në këto momente në botë dhe unë nuk përcaktova

dhe nuk thashë në një komb, nuk thashë në një vend të caktuar, Unë thashë në një BOTë ku ju nuk mund të blini

apo të shisni dhe ku ka një dënim me vdekje ne fuqi për ju. A jeni në gjendje të imagjinoni

sesa e vështirë do të ishte mbijetesa në një botë të tillë? Jo vetëm për sa më sipër, po ēfarë mund të thuhet

për të gjitha kamerat e mbikqyrjes që po instalohen kudo? Po në lidhje me kamerat që lexojnë targat e makinave?

Po për skanerat që skanojnë trupin tuaj të zhveshur? Po për ID tuaj që duhet ta tregoni në pikat e kontrollit? Apo dhënien

e ID tuaj për të hypur në tren? Dhënien e ID tuaj për të marrë avionin? Dhe a e dini ēfarë?

Shumë shpejt do t'ju duhet të tregoni diēka tjeter. Mirë, pra le të shohim dorën tuaj

të djathtë. OK, është mirë të shkoni tani. Ju urojmë ditë të mbarë. Kjo nuk është larg të vërtetës reale. Ndoshta

kur njerëzit e lexuan këtë disa qindra vjet më parë ata nuk e panë në të njëjtin këndvështrim

që ne e shohim sot. Kur ne e lexojmë atë, sot ajo ndjehet më reale, apo jo?

Ja pse unë them se po afron koha e realizimit të kësaj ngjarje. Të krishterët sot nuk janë të përgatitur për këtë

thuajse fare. Ata janë fare gati për këtë. A e dini se ēfarë duhet të bëni? Ju duhet të përgatisni

shpirtërisht veten tuaj dhe të jeni të gatshëm në mënyrë që të mos viheni në pozitën - Po ēfarë po ndodh? Ju

duhet të jeni gati. Ju duhet të jeni të përgatitur. Ja pse Zoti na paralajmëron dhe përsëri na paralajmëron dhe

e kështu vazhdon papushim. Kjo është arsyeja pse Pali i paralajmëroi edhe ai njerëzit e kohës së tij. Natyrisht ata

nuk jetuan në ditët e mundimit të madh, por ata vuajtën gjithashtu

pjesën e tyre të mundimeve ashtu si ēdo besimtar. Ai tha: Unë iu paralajmërova. Në të vërtetë, kur ne ishim

me ju, u thamë edhe më parë se ne duhet vuajmë mundimin edhe pse ka ardhur që të kalojë,

si e keni mësuar tashmë. Dhe kështu ne duhet të paralajmërohemi dhe të kuptojmë se kjo ngjarje po vjen në mënyrë që

të jemi në gjendje ta menaxhojmë atë.

Ronald Rasmussen: Të krishterët në ditët e sotme nuk janë paralajmëruar për ngjarjet me të cilat ata do të përballen

gjatë periudhës së mundimit. Përkundrazi, pastorët në të gjithë Amerikën po iu predikojnë njerëzve të tyre se

rrëmbimi i kishës do të ndodhë përpara se antikrishti të zhvillojë luftën e vet kundër shenjtorëve dhe se

rrëmbimi do të jetë ngjarja e parë në kronologjinë kohore të Perëndise. Kjo doktrinë,

e njohur si ardhja eminente, mëson se Krishti mund kthehet në retë në ēdo moment dhe se

nuk do të ketë shenja të ardhjes së tij. Megjithatë, Bibla na mëson se ardhja e Krishtit nuk është

e afërt dhe se ka ngjarje të tjera që duhet të ndodhin më parë.

Pastori Anderson: Ju ndoshta e keni dëgjuar këtë doktrinë që thotë se Jezusi mund të vijë edhe sot.

Kush e ka dëgjuar këtë më parë? Quhet kthimi i shpejtë i Krishtit. Ata besojnë se

Jezusi po kthehet në ēdo moment. Personalisht kam pyetur njerëzit shumë herë, kur ata më thonë

se Jezusi mund të vijë në ēdo kohë. Ku thuhet kjo gjë në Bibël? Dhe atëherë ata më

përgjigjen në mënyrë të pashmangshme me fjalët, Bibla thotë se asnjë njeri nuk e njeh ditën apo orën

e ardhjes së tij. Dhe shumë herë ata nuk janë në gjendje t'ua tregojnë pasazhin dhe ju duhet t'i ndihmoni ata

ta gjejnë. Dhe më thonë: Epo unë nuk e kam atë para meje. Unë nuk e di kapitullin

e saktë. Por unë e di se Jezusi ka thënë se asnjë nuk e njeh ditën apo orën, Unë u them

Më lini t'ju ndihmoj. Ai e thotë këtë tek Mateu :. Më lejoni të lexoj atë që Bibla

thotë, sepse unë dua t'ju tregoj sesa jobiblike është kjo për shkak se kjo është baza e krishterimit konvencional.

Nëse ju shkoni tani në librari që shesin libra të krishterë, ata do të kenë të gjitha llojet e librave

dhe videove dhe kush ka dëgjuar ndonjëherë për këtë film "Left Behind? Përrallë e plotë.

Nuk ka të bëjë fare me Biblën. Tërësisht jobiblike. Dhe Bibla thotë tek Mateu ::

(Mateu :) Tani sa për atë ditë dhe për atë orë, askush s'e di

as engjëjt e qiejve, por vetëm Ati im

Pastori Anderson: Pra, njerëzit do ta lexojnë atë varg dhe do të thonë: E shikoni këtë pjesë aty? Asnjë njeri

nuk e di as ditën dhe as orën. Kjo do të thotë se mund të ndodhë në ēdo moment. Por vëreni

ai thotë, Tani sa për atë ditë dhe për atë orë, askush s'e di. Ndaj pyetja që shtrohet është

Cila ditë? Dita të cilës ai i referohet kur po fliste për të. Ja ku është

përsëri në vargun , ai thotë se dita vjen pas Mundimit të Madh. Ai e thotë këtë në vargun :

Menjëherë pas Mundimit

Pastori Anderson: Ai përshkruan ngjarjet që do të ndodhin. Më pas ai thotë:

(Mateu :) Tani sa për atë ditë dhe për atë orë, askush s'e di as engjëjt e qiejve, por vetëm Ati im

Pastori Anderson: Pra, ne nuk e dimë ditën apo orën, por një gjë që dimë me siguri është se

ndodh pas periudhës së mundimit. Njerëzit që besojnë në rrëmbimin para-mundimit do t'ju bëjnë shumë

ushtrime të gjimnastikës mendore kur përpiqeni t'ju tregoni atyre - E sheh, ai e thotë pikërisht këtu PAS

MUNDIMIT. Kjo është ajo që ata do të thonë: Nuk ka lidhje me rrëmbimin. Ky nuk

është rrëmbimi. Ju thoni, Mirë, po ku e dini ju? Epo, e di sepse ndodh pas

mundimit. Dhe ne e dimë me siguri se rrëmbimi ndodh para mundimit.

Por më pas ti i pyet ata: Po mirë, ku e thotë Bibla se rrëmbimi mund të

ndodhë ēdo moment? Ajo që thuhet aty është, se askush nuk e di as ditën dhe as orën.

Ju sapo thatë se kjo nuk është vetëm për rrëmbimin. Pra, kur ai thotë se ngjarja ndodh pas mundimit,

Mateu nuk bën fjalë për rrëmbimin. Por kur ai thotë se askush nuk e di as ditën dhe as

orën, tani krejt papritur Mateu i referohet përsëri temës së rrëmbimit. Dhe kur ai thotë se nga dy persona që

janë në fushë, njëri do të merret dhe tjetri do të lihet, këtu bëhet fjalë përsëri për rrëmbim. Thjesht

mbyll gojen dhe bëj atë që të është thënë. Thjesht mbyllni gojën dhe besoni në rrëmbimin para-mundimit sepse

kështu kam thënë unë, Ju thoni, Jepu mundësi të dyja palëve. Ji i drejtë. Jepu mundësi të dy këndvështrimeve. Mirë ja

ku është ana tjeter. Mbyll gojën dhe beso ato që të kam thënë të tregosg dhe mos bëj më pyetje.

Mbyllni gojën dhe besojeni, sepse kështu them unë. Ky është këndvështrimi i para-mundimit. Kjo është e vërtetë. Ata

nuk kanë asnjë bazë. Unë kam lexuar dhe nxjerrë ēdo shkrim të shenjtë, dhe ata nuk kanë nxjerrë asnjë provë

asgjë. Të paktën doktrinat e tjera të rreme bazohen në ndonjë varg biblik, të cilin

ata e rrotullojnë si duan dhe njerëzit e marrin këtë varg biblik dhe e analizojnë atë jashtë kontekstit dhe

e vërtisin si të duan atë. Rrëmbimi para-mundimit as nuk haset në ndonjë shkrim të shenjtë. Ata, as që

kanë një shkrim të shenjtë. Nuk ka asnjë Shkrim që të thotë ndonjë gjë në lidhje me rrëmbimin që

do të ndodhë para mundimit.është thjesht një doktrinë e cila nuk bazohet në shkrimet e shenjta

në asnjë mënyrë. Ajo bazohet tek tradita. Bazohet në një libër apo në një tabelë që dikush e lexuar.

Nuk bazohet në Bibël. Nuk vjen nga Bibla. Ajo nuk e ka origjinën

e vet në Bibël. Unë shoh se sa herë ua shpjegoj këtë njerëzve që janë të ulur në banka,

ata nuk kanë asnjë vështirësi ta kuptojnë këtë doktrinë. Janë njerëzit në foltore ata nuk

dëshirojnë të përballen me këtë doktrinë, dhe ua them pse. Rrëmbimi para-mundimit është doktrina popullore.

Nëse dëshiron të bëhesh i njohur, atëherë është mirë të predikosh rrëmbimin para-mundimit. Ju filloni

të predikoni se rrëmbimi vjen pas mundimit, dhe do të izoloheni,

do të quheni delja e zezë, njerëzit do t'ju largohen, për arsyen e thjeshtë se

ata nuk duan ta ndryshojnë në këtë doktrinë. Për shkak se ka njerëz në këtë botë, të cilët kanë

një program që do të sigurojë që askush të mos dëgjojë të vërtetën mbi këtë doktrinë. Kjo është e vërteta. Dhe

mënyra me anë të së cilës ata mbajnë këtë doktrinë të fshehur është përmes frikës dhe kërcënimit. Unë flas

me pastorët gjatë gjithë kohës. Unë iu tregoj atyre të vërtetën për këtë. Ata bien dakort me mua. Por ata nuk do

të shkojnë në foltoren e tyre dhe ta predikojnë këtë doktrinë, sepse ata tremben nga idea se të gjithë

miqtë e tyre pastorë do t'ju kundërvihen. Ata nuk do të kenë më angazhime për të folur.

Ata nuk do të jenë në gjendje më të predikojnë në këto kisha sepse duhet t'i përkisni doktrinës

së para mundimit për të qenë pjesë e klubit. Dhe në qoftë se ju nuk i përkisni para-mundimit, jeni jashtë klubit. Mjaft

herë ata nuk duan ta pranojnë atë, sepse ata nuk dëshirojnë të hanë fjalët e tyre për faktin se kanë

predikuar gabim gjithë këto vite. Ata nuk duan të pranojnë këtë. Ata nuk duan

të pranojnë se kolegji i tyre i Biblës i ka mësuar në mënyrë të gabuar. Ata nuk duan të pranojnë se

kanë bërë gabim. Po të gjithë bëjnë gabime. Të gjithë rritemi. Të gjithë mësojmë gjëra të reja. Nëse ju

jeni gabim në diēka të caktuar, ju mund ta korrigjoni atë. Bibla thotë tek Galatasve ::

(Galatasve :)Sepse unë tani vallë kërkoj miratimin e njerëzve apo të Perëndisë? Apo kërkoj t'u pëlqej njerëzve? Sepse

po të kërkoja t'u pëlqej njerëzve, nuk do të isha shërbëtori i Krishtit.

Pastori Anderson: Këta predikues duhet të vendosin nëse është më e rëndësishme t'u pëlqesh njerëzve, duke

predikuar atë që është popullore, pra duke predikuar rrëmbimin para-mundimit sepse kjo është ajo që të gjithë

dëshirojnë të dëgjojnë, sepse ata pëlqejnë filmin dhe kanë video-lojën dhe lojën e

e tavolinës dhe DVD, apo t'i referohen asaj që Bibla në fakt thotë dhe më pas të ngrihen dhe predikojnë se

rrëmbimi vjen pas mundimit. është një shembull i përsosur i njerëzve që pranojnë atë që

thotë njeriu mbi atë që thotë Perëndia. është shembulli klasik kur Bibla nuk bëhet autoriteti juaj

përfundimtar dhe thjesht pranohet tradita, pranohet ajo që iu është mësuar, pranohet

ajo që thonë njerëzit aktualisht, shkohet me rrjedhën, në vend që të shkohet me atë që thotë Bibla.

Pastori Jimenez: Edhe unë besoja më parë në doktrinën e rrëmbimit para-mundimit. Ishte ajo që më kishin mësuar qëkur

isha fëmijë dhe ju realisht asnjëherë nuk vini në dyshim ēfarë iu thuhet, po kur e ekspozova

ndaj së vërtetës dhe fillova të shoh shkrimet e shenjta dhe atë që Bibla realisht na ka mësuar, unë duhej

të bëja një zgjedhje personale nëse unë duhej ta pranoja këtë fakt, pra nëse

thjesht do të shkoja me rrjedhën, apo do të zgjidhja të mbaja qëndrim për atë që unë besoj

dhe të mbaja qëndrim për atë që dija se ishte e vërtetë. Në jetën time personale, unë jam sulmuar dhe

ka patur njerëz që kanë folur keq për mua, për shkak të qëndrimit tim lidhur me rrëmbimin para-mundimit,

por unë shpresoj se ndoshta, nëse ju po e dëgjoni këtë ose nëse po e shihni këtë apo nëse po filloni

të shihni të vërtetën në lidhje me të, se duhet të mbështeteni vetëm tek besimi dhe nëse

mbajmë qëndrim kjo ndoshta do të na ndihmojë t'i kundërvihemi kësaj doktrine të pabazuar tek bibla.

që është rrëmbimi para-mundimit.

Kent Hovind: Një varg tjetër kyē që më tërhoqi vëmendjen ishte Thesalonikasve :-

( Thesalonikasve : -) Tani ne u lutemi, o vëllezër, lidhur me ardhjen e Zotit tonë Jezu

Krisht [këtu ai i referohet faktit se Zoti Jezus Krishti po vjen], dhe me

tubimin tonë me të,[një referencë për rrëmbimin], që të mos lejoni që t’ju prishet

mendja ose të trazoheni as prej fryme, as prej fjale, as prej ndonjë letre gjoja të shkruar prej nesh,

thua se ja, erdhi[përsëri i referohet rrëmbimit] dita e Krishtit.

Pastori Jimenez: Ai thotë: Shihni nuk është E AFëRT. Nuk është ngjarja tjetër që do të

do të ndodhë. Ai thotë se, Mos lini anjë njeri t'ju mashtrojë, në asnjë lloj mënyre, sepse ajo ditë (flet

për ditën kur do të tubohemi së bashku) nuk do të vijë pa ardhur më parë rënia

(konvertimi) dhe njeriu i mëkatit të zbulohet, ai që është biri i humbjes. Pra, është provuar

në shkrimet e shenjta se dita e tubimit tonë së bashku me Zotin Jezu Krisht nuk do

të realizohet derisa të ndodhë rënia dhe të zbulohet njeriu i mëkatit. E vetmja gjë

që është e afërt është fakti se antikrishti është duke ardhur.

Pastori Anderson: Pra Bibla hapur na tregon se dita e ardhjes së Krishtit nuk është e afërt.

Ai thotë se në qoftë se dikush përpiqet t'ju thotë se dita e Krishtit është e afërt, ai person

po iu gënjen. Ky person është një mashtrues. Ai tha mos u mashtroni nga një fjalë ose nga

një shpirt apo edhe me një letër e dërguar prej nesh, një letër që gjoja është dërguar prej nesh duke thënë se

dita e Krishtit është e afërt. Mos lini askënd t'ju mashtrojë me asnjë lloj mjeti. Ajo ditë nuk do të vijë, nëse

X, Y, dhe Z gjë nuk ndodhin më parë. Rrëmbimi thjesht nuk mund të ndodhë në ēdo moment. Mundimi

duhet të ndodhë më parë. Antikrishti duhet të vijë në pushtet më parë. Dielli dhe hëna do të

errësohen para ardhjen së ditës së madhe dhe të tmerrshme të Zotit. Bibla

në këtë pikë është shumë e qartë. Ajo ditë nuk do të vijë, pa ardhur më parë rënia dhe më pas njeriu

i mëkatit të zbulohet. Antikrishti do të zbulohet. Antikrishti do të ulet në tempullin

e Perëndisë dhe të deklarojë veten se është Zoti. Antikrishti do të jetë në pushtet para se të ndodhë

rrëmbimi i kishës në qiell. është e thjeshtë. Por nëse i referoheni Lukës , ai në fakt kronologjikisht vjen

para Mateut , sepse Mateu është një pasazh paralel me Lukën . Pra, tek Luka

, ne lexojmë në lidhje me incidentin e parë të regjistruar

të Jezusit kur iu mësonte dishepujve të vet këtë doktrinë. Bibla thotë:

(Luka :) Por, ashtu si qe në ditët e Noes (Nuhut), kështu do të jetë edhe në ardhjen

e Birit të njeriut (Jezu Krishtit).

Pastori Anderson: Shumë njerëz do ta lexojnë këtë dhe do të thonë se kjo nënkupton se njerëzit do të

jenë po aq me vese sa edhe ishin në në ditët e Noes. Gjithashtu, ai thotë se siē ishte

në kohën e Lotit, ashtu do të ndodhë edhe në ditët e ardhjen e Birit të njeriut.

Dhe njerëzit do të thonë: Po, do të ketë po aq ligësi sa kishte në Sodoma dhe Gomorrah.

Dhe ata do të nënvizojnë të gjitha gjërat që po ndodhin në shoqërinë tonë që do të pasqyronin

ēfarë ndodhi në Sodoma dhe Gomorra. Dhe ata do të thonë se ka po aq ligësi sa

kishte në Sodoma dhe Gomora ose ka po aq ligësi sa kishte edhe në kohën e

Noes. Por e vërteta është se nuk është ky krahasimi që po bën Jezusi.

Pastori Jimenez: Në vargun ai thotë:

(Luka :-) Po kështu ndodhi në kohën e Lotit: njerëzit hanin, pinin,

blinin, shitnin, mbillnin dhe ndërtonin; por ditën kur Loti doli

nga Sodoma, ra shi zjarri e squfuri nga qielli dhe i zhduku të gjithë.

Pastori Jimenez: Ēfarë mësojmë nga ky pasazh është fakti se kur Loti u largua nga

Sodoma, aty ka një përshkrim rrëmbimi. Ju shihni dy engjëj që shkojnë në Sodomë, e cila

personifikon botën dhe e nxjerrin jashtë besimtarin para se zemërimi i Perëndisë të lëshohet mbi ta

në qytet. Libri i Zbulesës na mëson të njëjtën gjë. Bibla na tregon në librin

e Zbulesës se Zoti Jezu Krisht dërgon engjëjt e tij dhe mbledh besimtarët dhe i nxjerr

ata nga kjo botë. Libri i Zbulesës në mënyrë specifike na tregon se një gjysmë ore

pas kësaj ai fillon të lëshojë zemërimin e vet.

Pastori Anderson: Pra modeli i propozuar nga filmi "Left Behind" ku shunë zhduken dhe të gjithë po

po thonë: Po ku janë të gjithë këta njerëz? Kjo nuk është ajo që do të thonë njerëzit. Sepse

Bibla thotë se në të njëjtën ditë që ne do të rrëmbehemi, Perëndia do të nisë

derdhë gjykimin e vet. Perëndia do të nisë të lëshojë shi zjarri dhe squfuri mbi këtë tokë. Njerëzit

do të kuptojnë se diēka po ndodh. Njerëzit do të vrapojnë për të gjetur strehim.

Njerëzit do t'u kërkojnë shkëmbinjve që të bien mbi ta dhe t'i mbulojnë për shkak të

zjarrit, squfurit, zemërimit që pritet të vijë. Ajo ditë kur ne do të rrëmbehemi

që këtej do të jetë po e njëjta ditë kur Perëndia do të fillojë të derdhë zemërimin e tij. Ja pse

kur të errësohen dielli dhe hëna, thotë Bibla do të vijë dita e madhe e zemërimit të tij dhe

cili do të jetë në gjendje ta përballojë? Për shkak se në njëjtën ditë, gjysmë ore më vonë, Perëndia fillon të hedhë shi

prej zjarri dhe squfuri. Pra, në Kapitullin gjashtë të Zbulesës, dielli dhe hëna janë errësuar. Në kapitullin shtatë,

turma e madhe e besimtarëve shfaqet në qiell. Kapitulli tetë, ai fillon të derdhë

zemërimin e tij. është saktësisht ajo që na mëson Bibla tek Mateu . Dielli dhe hëna errësohet, dhe më pas

rrëmbimi. është shumë e thjeshtë. Unë flas me njerëz që besojnë në rrëmbimin para-mundimit

dhe ata zakonisht do të më thonë një nga këto dy gjëra. Ata ose do të më thonë se

rrëmbimi as nuk përmendet fare në librin e Zbulesës që është një gjë shumë e ēuditshme

për t'u thënë duke qenë se libri i Zbulesës mbulon me detaje të hollësishme ngjarjet e fundit

të kohës. Nëse nuk do të përmendej një ngjarje aq e rëndësishme sa ajo e Jezu Krishtit që vjen mbi retë dhe të gjithë

besimtarët e të gjitha moshave do të kapen së bashku me të tek retë, kjo është

një ngjarje shumë e madhe. Të thuhet se kjo nuk përmendet fare në librin e Zbulesës,

se nuk ndodh fare në të gjithë librin e Zbulesës, është e pamendueshme. Por duke qenë se

është qesharake të thuhet se rrëmbimi në qiell nuk gjendet fare në librin e Zbulesës.

Shumë prej atyre që janë marrë me para-mundimin janë përpjekur ta kërkojnë atë dhe të gjejnë diēka që ata

të mund ta përdorin si rrëmbim që është para mundimit, dhe këtu vjen ajo që unë dëgjoj

të përsëritet pa pushim, Zbulesa : . Zbulesa : thotë:

(Zbulesa : ) Mbas kësaj unë pashë, dhe, ja, një derë u hap në qiell dhe

dhe zëri që kisha dëgjuar më parë të më fliste si trumbetë më tha:

Ngjitu këtu lart; dhe do të të tregoj ato që duhet të ndodhin më pas».

Pastori Anderson: Pra, ky zë është si një trumpetë. Nuk ka trumpetë në këtë varg

që po flet dhe po i thotë Gjonit (nr.njëjës, një person), Ngjitu këtu lart; dhe do të të

tregoj ATO që duhet të ndodhin më pas Dhe ata thonë: Shihni ja ku ka rrëmbim

pikërisht aty. Ja ku është një person që rrëmbehet. Ata do të thonë Ja ku është rrëmbimi në qiell. Fakti qesharak

në lidhje me të është se ata as nuk lexojnë vargun . Sepse në vargun numër thuhet:

(Zbulesa : ) Dhe u rrëmbeva menjëherë në shpirt dhe ja një fron ndodhej

atje në qiell, dhe mbi fron rrinte ulur dikush

Pastori Anderson: Rrëmbimi nuk është një shpirt që shkon në qiell. Rrëmbimi është një ringjallje

trupore. Ne do të rrëmbehemi fizikisht në ajër. Kjo nuk është thjesht

diēka, ku shpirti ynë ngrihet lart. Bibla është e qartë se rrëmbimi është term i fjalëpërfjalshëm,

me ringjalljen trupore të atyre që kanë vdekur në Krisht të cilët do të ringjallen të parët. Ne, të cilët jemi gjallë

dhe mbetemi si të tillë do të rrëmbehemi bashkë me të në trup. Pra, kjo kapje e shpirtit të

një personi të vetëm, Gjonit, nuk është aspak rrëmbimi. Dhe nëse ju mendoni se ky është

rrëmbimi, po bëni një interpretim jo të saktë të konceptit. është komike sepse njerëzit,

për të cilët flas, që besojnë në rrëmbimin para mundimit pretendojnë se interpretojnë Biblën fjalë për fjalë.

Megjithatë, kur ti i pyet të të tregojnë rrëmbimin tek Zbulesa, ata do t'ju tregojnë Zbulesën

: . Një person u mor lart në qiell. Ata as nuk e lexojnë vargun , kur ai thotë:

dhe unë menjëherë u ngjita lart me shpirt dhe ja një fron ishte ngritur në qiell. Ai nuk

ngrit fizikisht lart. Trupi i tij ishte ende aty në Ishullin Patmos. Të vdekurit në Krishtin

do të ringjallen të parët. Pastaj ne të gjallët, dhe mbetemi të tillë do të rrëmbehemi bashkë me

ta në retë. Kjo nuk është thjesht lloji i një dukurie në rrafshin shpirtëror. Kjo eshte nje

dukuri fizike. Ka mjaft hapsirë për të thënë se ja ku është rrëmbimi në qiell. Ata që

besojnë në rrëmbimin para-mundimit do të thonë se Zbulesa : është rrëmbimi

sepse kjo është e vetmja gjë që ata mund të gjejnë në librin e Zbulesës para

Mundimit. Dhe kjo nuk përputhet. Ata duhet të gjejnë diēka, mendoj. Unë u rrita

duke u mësuar me rrëmbimin para-mundimit . Më vonë, unë kuptova se kjo gjë

asnjëherë nuk përmendet në librin e Zbulesës. Unë gjithmonë kam menduar se ka pasur diēka të dyshimtë

për këtë. Një ngjarje kaq e rëndësishme dhe e madhe si rrëmbimi dhe ti ke një libër për

profecinë e fundit të kohës, librin e Zbulesës, dhe ky thjesht nuk e përmend atë? Nuk ka

asnjë kuptim. Si fëmijë më kanë mësuar gjithmonë se rrëmbimi do të ndodhë kur ti po

po vazhdon jetën tënde dhe krejt papritur thjesht zhdukesh. Por ka shumë më tepër

se kaq, sepse Bibla thotë se ēdo sy do ta shohë atë. Ne do të shohim diellin

dhe hënën të errësohen. Thuhet tek Luka , se kur ju të shihni që këto gjëra të nisin të

realizohen, ai thotë se kini mendjen, sepse ēlirimi juaj po afrohet. Imagjinoni për një moment, sesi do

të jetë si moment kur dielli errësohet, hëna errësohet, yjet fillojnë të bien,

dhe ne që shohim duke ditur se kjo është ajo që do ndodhë. është këtu. Ia arritëm.

Kjo është e ngjashme me daljet e aktorëve të Hollivudit. Kur

njerëzit e famshëm shfaqen kudo. Ata gjithmonë kanë flashin e dritave dhe tërësinë e aparateve

tymin dhe ēdo gjë tjetër mbi vete. Ata duan të impresionojnë njerëzit. Hej, më shihni mua. Nëse

ju lexoni Zbulesën, kapitulli ose Mateun , Markun , ose Lukën , secilin nga pasazhet që

përshkruajnë errësimin e diellit dhe hënës. është me të vërtetë e mahnitshme kur ju e shihni atë. Dielli

dhe hëna do të errësohen gjë që do të tërheqë vëmendjen e të gjithëve në tokë.

Por thuhet gjithashtu se do të bjerë një tërmet, ndaj edhe në rast se ju jeni të verbër,

do të ketë vëmendjen tuaj.

Pastori Anderson: Dhe më pas, në atë moment të errësirës totale, Jezu Krishti vjen nga

retë, ndriēon tërë qiellin. Bibla thotë se ai do ta ndriēojë qiellin si rrufe

e cila do të shkëlqejë nga një skaj i qiellit në tjetrin, dhe ne do të ngremë sytë dhe do të shohim

Jezu Krishtin duke ardhur mbi retë. Ne do ta dimë se në ēdo moment mund të kapemi

lart për të qenë me të. Unë shpresoj të jetoj për ta parë a të ditë. Unë nuk e di nëse kjo do të

të ndodhë në jetën tonë. Unë shpresoj që kjo të ndodhë gjatë jetës time. Unë shpresoj që të mund të duroj

atë persekutim dhe mundim. Ēfarë gjëje e jashtëzakonshme do të ishte të jesh gjallë atë

ditë kur Jezu Krishti të vijë në retë.

është shumë më të madhe nga sa jemi mësuar të besojmë.

Kent Hovind: Ideja është se do të ketë një ardhje të dytë sekrete, në të cilën njerëzit

do të zbulojnë më vonë se ēfarë ka ndodhur. Kjo nuk është e vërtetë.

Ai do të ketë vëmendjen e të gjithëve me këtë dalje të madhe të tipit Hollivudian.

Pastori Anderson: Ju keni shumë të drejtë. Tek Zbulesa, Kapitulli thuhet: Shihni, ai

vjen me retë dhe ēdo sy do ta shohë atë. Vëreni se vjen (cometh) është në kohën

e tashme. Kjo është hera e ardhshme që ai vjen. Ai vjen me retë dhe ēdo sy do ta shohë

atë. Kjo është shumë e qartë. Shpirtrat e humbur kjo do t'i trembë për vdekje. Bibla

thotë se kur ata ta shohin atë që vjen në retë, ata do të vajtojnë në zi, sytë e tyre do

të lotojnë, ata do të tremben për vdekje. Por për ne që po

e presim shfaqjen e tij, gëzimi do të na pushtojë, emocioni do të na pushtojë, dhe

do të jetë një ndjenjë të mahnitshme, të dish se kjo po ndodh.

Pastori Jimenez: Unë personalisht dëshiroj që ky film të jetë i suksesshëm. Unë do të doja shumë që ky film

të mund të përdorej nga Perëndia për të hapur sytë e njerëzve ndaj së vërtetës. Thjesht mendoj se është

shumë e rëndësishme që ne t'i rikthehemi Biblës. Më kujtohet se kur isha adoleshent dhe isha në

fazë rritjeje, nuk më pëlqente fare ta lexoja Librin e Zbulesës vetëm për faktin e thjeshtë se mendoja

se nuk do të isha në gjendje ta kuptoja atë apo ēdo herë që lexoja diēka, pyesja veten nëse,

e thotë me të vërtetë këtë gjë? A nënkupton në të vërtetë këtë? Kur isha në gjendje të mësoja

të vërtetën rreth rrëmbimit në qiell, shkrimet e shenjta thjesht u hapën për mua. Më pëlqen shumë ta lexoj librin

e Zbulesës tani. Ndërsa lexoj faqet e tij, ai ka shumë kuptim për mua. Unë thjesht mendoj se

nëse ne mund t'i drejtohemi lëvizjes së Krishterimit në botë, lëvizjes së fundamentalizmit,

lëvizjes baptiste kudo në botë, dhe nëse mund të hapim sytë e tyre për këtë ēështje, atëherë

ndoshta kjo do të sjellë dashurinë ndaj fjalës së Perëndisë dhe ringjalljen e fjalës së Perëndisë dhe

ringjalljen e studimit të fjalës së Perëndisë përsëri në foltoret e vendit tonë, dhe ne mund të shohim

realisht një punë të madhe që bëhet për Perëndinë.

Pastori Anderson: Kur bëmë këtë film, ne nuk kishim për qëllim të ndanim ēështjet e doktrinës apo thjesht

të korrigjonim këndvështrimin e dikujt ndaj profecive të Biblës i cili dallon pak nga këndvështrimi ynë. Ky nuk është

pikësynimi ynë. Këto ngjarje janë ngjarje të vërteta të cilat pritet të zhvillohen. Bibla na thotë se

do të ketë një qeveri botërore. DO të të ketë një fe botërore. DO të ketë një

monedhë botërore. Kjo s'është thjesht një teori konspirative që njerëzit e fshijnë me një të rënë të dorës. Këto ngjarje

do të ndodhin realisht. Njerëzit do të vriten në masë. Pritet të ketë

zi buke. Pritet të ketë murtajë. Pritet të ketë persekutim. Por kjo

do të jetë ndryshe nga ēdo gjë që kjo botë ka parë ndonjëherë dhe të Krishterët nuk janë absolutisht

të përgatitur për këto evente. Sepse ata kanë besuar në këtë përrallë të rrëmbimit para-

mundimit. Unë besoj tek rrëmbimi. është një doktrinë biblike. Por rrëmbimi vjen

PAS mundimit të madh.

Pastori Jimenez: Ti po thua: Pastor Jimenez, pse ka rëndësi kjo ēështje? Ja pse ka rëndësi.

Rrëmbimi para-mundimit është një doktrinë që unë besoj se në të vërtetë nuk i jep rëndësi

asaj që bëjmë ne. Sepse pa marrë parasysh se ēfarë, ose do të vdes në paqe si i vjetër, kur të vijë koha

ose do të jetoj jetën time, duke marrë pushimet, duke investuar në k tim,

duke bërë një jetë të mirë, dhe një ditë thjesht do të zhdukem, para se të ndodhë ndonjë gjë e keqe

Ky mësim që iu është mësuar miliona njerëzve, besoj se ka bërë që ne të bëhemi shumë

dembelë dhe shumë të kënaqur në Krishterimin tonë. Ne kemi nevojë të predikojmë ungjillin. Ne duhet të dalim

aty jashte. Ne duhet të edukojmë njerëzit dhe t'u tregojmë atyre, Shihni, ja ku është persekutimi që po vjen.

Shkoni në pushimet tuaja dhe bëni të gjitha gjërat e vogla që duhet të bëni, por më mirë

forconi njeriun tuaj të brendshëm. Më mirë merruni me Biblën tuaj. Më mirë filloni të mësoni

Biblën. Më mirë filloni të ecni me Perëndinë dhe të njihni Perëndinë. Më mirë filloni të lexoni

Biblën, sepse mund të vijë dita kur ata t'ua marrin këtë Bibël nga duart.Na është

dhënë liri e plotë për t'u mbledhur bashkë, për të hapur Biblën, për të predikuar fjalën, por

mund të vijë dita kur kjo asamble do të quhej e paligjshme, kur kjo Bibël do të quhet

e paligjshme, kur duke bërë atë që po bëjmë tani do të konsiderohej e paligjshme. Nëse ne do të kemi një zemër

për Perëndinë, do të arrijmë tek njerëzit me ungjillin e Jezu Krishtit.

Pastori Anderson: E gjithë kjo synon të tregojë se: Këto gjëra unë ua kam predikuar që ju të

mos skandalizoheni. Kur të vijë ora e persekutimit, kur t'ju kërkohet të merrni damkën e bishës

në dorën tuaj të djathtë ose në ballin tuaj, kujtoni këtë predikim. Ndoshta e gjithë kjo nuk të ndodhë

gjatë jetës tonë, ndoshta po. Por në rast se ndodh, mbani mend këtë predikim. Ja

pse Jezusi e tha atë dhe ja pse unë e them atë. Ju mund të thoni kjo bëhet për të na trembur? Jo,

Bibla thotë se në botë do të keni mundim. Mërziteni per këtë? Jo. Ai tha se

në botë do të keni mundime, por kini zemër të gëzuar. Unë e munda botën.

Gëzohuni. Mos u dëshpëroni. Mos iu shmangni predikimit, Oh, njeri, a po flet seriozisht?

Prerje kokash? Burg? Zi buke dhe uri? Murtajë? A jeni serioz? Jo, kini zemër të gëzuar. Ai

e mundi botën. Ndoshta kjo do të ndodhë gjatë jetës sonë, ndoshta jo. Por sidoqe të jetë

në qoftë se Perëndia është me ne, kush mund të na kundër vihet? Lavdëroni Jezu Krishtin. Le të përkulim kokat tona

dhe le të themi një fjalë lutjeje. O Atë, ne të falënderojmë nga thelbi i zemrës për të vërtetën e qartë në fjalën tënde

dhe ne të falënderojmë shumë që na dhatë Frymën e Shenjtë për të na drejtuar. Unë nuk mund

ta zbuloja vetë këtë me të gjithë atë shpëlarje truri që kam marrë nga këta njerëz

që më kanë gënjyer mua dhe Scofield, por ju falënderoj për Frymën e Shenjtë që në atë dhomë shumë

vjet më parë shkatërroi të gjitha këto dhe shkroi me zjarr këto tri fjalë në mendjen time. këto tri

fjalë thjesht u gdhendën në mendjen time nga Mateu kur unë isha një djalë vjeēar: PAS MUNDIMIT.

Unë lutem që këto fjalë të futen thellë në zemrën dhe mendjen e ēdo personi që ndodhet këtu

sonte. Ne ju duam dhe ju falënderojmë në emër të Jezusit lutemi, amen. Le të këndojmë

një këngë të shpejtë para se të largohemi.

MUZIKA: Kjo shkon mirë me shpirtin tim

Pastori Jimenez: Kjo është kënga ime e preferuar: dhe ne do të këndojmë vargun tim të preferuar

tani. Shumë herë kur këndoni këngë, ju thjesht filloni të këndoni. Ju në të

vërtetë nuk mendoni për fjalët dhe atë që kënga thotë. Shihni vargun e tretë të kësaj kënge

Ajo thotë se, o mëkati im, oh, lumturi, e këtij mendimi të lavdishëm. Ju thoni, mirë po ēfarë

lumturie kur unë mendoj në lidhje me mëkatin tim? Por shihni atë që thuhet. Pra thuhet se,

është gozhduar në kryq dhe unë nuk e mbaj më stë. Lëvdoni Zotin, qoftë lëvduar Zoti, o, shpirti

Thjesht mendoni për këto fjalë ndërsa këndoni këngën. Këndoni me zë të lartë, dhe bëhuni gati për

këtë predikim.

Mëkati im, oh, lumturi e këtij mendimi të lavdishëm! Mëkati im, jo i pjesshëm, por i plotë,

është gozhduar në kryq, dhe unë nuk e mbaj më atë, Lëvdoni Zotin, qoftë lëvduar Zoti, o shpirti im!

Shpirti im, është mirë tani, është mirë Shpirti im është mirë, është e mirë.

Dhe Zoti, shpejtoftë ditën kur besimi im të të jetë largpamës.

Retë do të rrotullohen si një pergamenë, trumpeta do të bjerë, dhe Zoti do të

zbresë në tokë, Dhe kështu, shpirti im do të bëhet mirë.

është mirë, me shpirtin tim, është mirë, është mirë, me shpirtin tim

Bibla është shume e qartë mbi temën e shpëtimit. Nuk bazohet në faktin sesa i mirë jeni. Shumë njerëz

mendojnë se janë shumë të mirë dhe se ata do të ngjiten në qiell, pikërisht sepse janë tepër të mirë.

Por në Bibël thuhet: Sepse të gjithë mëkatuan dhe u privuan nga lavdia e Zotit,

Bibla thotë, është shkruar, se asnjë nuk është i drejtë, as unë vetë nuk jam i drejtë.

Ju nuk jeni të drejtë. Dhe në qoftë se do të ishte vetëm mirësia jonë që do të na merrte në qiell,

asnjë prej nesh nuk do të shkonte.

. Prano që je mëkatar.

Madje edhe Bibla e thotë këtë tek Zbulesa ::

(Zbulesa : ) Kurse për frikacakët dhe të pabesët, dhe të neveritshmit dhe vrasësit, dhe kurvëruesit,

dhe magjistarët, dhe idhujtarët, dhe [dëgjoni këtë pasazh] Të GJITHë gënjeshtarët, pjesa e tyre do të jetë

në liqenin që digjet me zjarr dhe squfur, që është vdekja e dytë

Unë kam gënjyer më parë. Gjithkush ka gënjyer më parë. Të gjithë ne kemi mëkatuar, dhe kemi bërë gjëra

edhe më të këqia se gënjeshtra. Le të përballemi me këtë. Ne te gjithe meritojnë ferrin.

. Kuptoni dënimin për mëkatin.

Por Bibla thotë:

(Romakëve : ) Por Peréndia e tregon dashurinë e tij ndaj nesh në atë që, kur ende ishim mëkatarë, Krishti

vdiq për ne

Pra Jezu Krishti, për shkak të dashurisë për ne, erdhi në këtë tokë. Bibla thotë se ai ishte Perëndia i shfaqur

në mish. Zoti që mori formë njerëzore Ai jetoi një jetë të pamëkat. Ai nuk

kreu asnjë mëkat. Natyrisht, Atë e rrahën, Atë e pështynë dhe Atë e gozhduan në kryq.

Bibla thotë se, kur Ai ishte në atë kryq, Ai Vetë i barti mëkatet tona në trupin e tij mbi

dru. Pra, ēdo mëkat që ju keni bërë ndonjëherë, ēdo mëkat që keni bërë ndonjëherë, do të ishte sikur Jezusi

ta kishte bërë atë. Ai u dënua për mëkatet tona. Dhe, ata morën Trupin e tij, kur ai

vdiq dhe e varrosën në varr, dhe Shpirti i Tij zbriti në ferr për tre ditë dhe

tri net (Veprat :). Tri ditë më vonë, Ai u ringjall prej së vdekurish. Ai u tregoi

dishepujve vrimat në duart e Tij. Bibla është shumë e qartë kur thotë se Jezusi vdiq për

të gjithë ne. Aty thuhet se Ai nuk vdiq vetëm për Mëkatet tona, por edhe për ato të gjithë

botës. Por ka diēka që ne duhet të bëjmë që të shpëtohemi. Bibla e ka këtë pyetjeje

në Veprat e Apostujve : Ē'duhet të bëj që të shpëtohem? Ata thonë:

(Veprat : -) Beso në Zotin Jezu Krisht dhe do të shpëtohesh ti dhe shtëpia jote

Dhe vetëm kaq. Ai nuk thotë. Bashkoju një kishe dhe do të shpëtohesh. Pagëzohu

dhe do të shpëtohesh. Jeto një jetë të virtytshme dhe do të shpëtohesh. Pendohu për të gjitha mëkatet e tua

dhe do të shpëtohesh. Jo. Ai thotë: Beso dhe do të shpëtohesh.

. Besoni se Jezusi vdiq, u varros, dhe u ngrit përsëri për ju.

Edhe vargu më i famshëm në të gjithë Biblën, që është shkruar në pjesën e poshtme të kupës në

një OutBurger, është aq i famshëm sa të gjithë kanë dëgjuar për të: Gjoni ::

(Gjoni :) Sepse Perëndia e deshi aq botën, sa dha birin e tij të vetëmlindurin, që kushdo që

beson në të, të mos humbasë, por të ketë jetë të përjetshme.

E përjetshme do të thotë e përjetshme. Do të thotë përgjithmonë. Jezusi tha:

(Gjoni :) Dhe unë u jap atyre jetën e përjetshme dhe nuk do të humbasin kurrë, e askush

nuk do t'i rrëmbejë nga dora ime

Bibla thotë tek Gjoni ::

(Gjoni :) Në të vërtetë, në të vërtetë po iu them, Kush beson në mua ka jetë të përjetshme.

Pra, nëse ju besoni në Jezu Krisht, Bibla thotë se do të keni jetë të përjetshme. Ju

do të jetoni përgjithmonë. Ju nuk do të humbni shpëtimin tuaj. është i përjetshëm. I përjetshëm.

Pasi të jeni shpëtuar, kur ju të besoni në të, do të shpëtoheni përgjithmonë dhe sido që të vijë puna,

kurrë nuk do ta humbni shpëtimin tuaj. Edhe nëse unë dal dhe kryej ndonjë mëkat të tmerrshëm,

Perëndia do të më dënojë mua për të në këtë tokë. Nëse dal dhe vrau dikë sot, Perëndia

do të sigurojë që unë të marr ndëshkimin e duhur. Do të shkoj në burg apo më keq, ose do të

dënohem me vdekje, apo ēfarëdo dënimi tokësor të mundshëm. Perëndia do të sigurojë

që unë të ndëshkohem edhe më shumë. Por nuk do të shkoj në ferr. Asgjë nuk do të

bëjë që unë të shkoj në ferr, sepse unë jam shpëtuar. Dhe nëse unë shkova në ferr, Perëndia më gënjeu, sepse Ai

më premtoi se kushdo që beson në ka jetën e përjetshme. Ai tha:

(Gjoni :) Dhe ai që jeton e beson në mua, nuk do të vdesë kurrë, përjetë.

Ja pse ka shumë shembuj të njerëzve në Bibël që kanë kryer mjaft vepra

të këqia, por sidoqoftë gjetën rrugën e tyre në qiell. Si? Sepse ishin të mirë? Jo. Sepse ata

besuan në Zotin Jezu Krisht. Mëkatet e tyre u falën. Njerëz të tjerë të cilët mund të kenë jetuar

një jetë më të mirë në sytë e njerëve, ose ndoshta me të vërtetë ata bënë një jetë më të mirë, por

nuk besuan në Krisht, ata pritet të shkojnë në ferr që të ndëshkohen për mëkatet e tyre.

. Besoni vetëm tek Krishti si Shpëtimtari juaj.

Dhe më lejoni ta mbyll këtë me një mendim, një gjë që kam kërkuar me vendosmëri ta sjell

tek ju sot. Njëri nga dishepujt e tij i bëri një pyetje Jezusit. Kjo pyetje

ishte: A janë pak ata që do të shpëtohen? Kjo është një pyetje e mirë, apo jo ? A janë shpëtuar shumica e njerëzve?

Apo janë pak të shpëtuarit? Kush mendon në këtë sallë se shumica e njerëzve në këtë botë do të

shkojnë në qiell? Gjeni se cila ishte përgjigja? Ai tha tek Mateu :

(Mateu : -) Hyni nga dera e ngushtë: Sepse e gjërë është dera dhe e hapur

është udha që të ēon në shkatërrim, dhe shumë janë nga ata që kalojnë nëpër të: Sa e ngushtë

është dera e sa e ngushtë është rruga që ēon në jetë e janë pak nga ata që e gjejnë

Më pas ai vazhdon kështu:

(Mateu : -) Jo ēdo njeri që më thotë, O Zot, O Zot, do të hyjë në

mbretërinë e qiejve; por do të hyjë ai që kryen vullnetin e Atit tim që është në qiej. Shumë do

të më thonë atë ditë, O Zot, o Zot, a nuk profetizuam ne në emrin tënd? a nuk i dëbuam

demonët në emrin tënd, a nuk kemi bërë shumë vepra të fuqishme në emrin tënd? Dhe atëherë unë

do t'u them atyre: "Unë s'ju kam njohur kurrë; largohuni nga unë, ju të gjithë, që keni bërë paudhësi.

Në rradhë të parë, pjesa dërmuese e kësaj bote as nuk pohojnë se besojnë tek Jezusi. Fatmirësisht,

pjesa më e madhe e kësaj klase shpall se beson tek Jezusi. Por pjesa më e madhe e botës

nuk deklarojnë se besojnë tek Jezusi. Por Zoti paralajmëroi se edhe në mesin e atyre që shpallin se besojnë

tek Jezusi, madje edhe në mesin e atyre që e quajnë atë Zot, shumë do të thonë:Ne kryem

gjithë këto vepra të mrekullueshme. Pse nuk u shpëtuam? Ai do t'u përgjigjet:Largohuni nga

unë, unë kurrë nuk iu kam njohur. Kjo sepse shpëtimi nuk kryhet me anë të veprave. Dhe nëse keni

besuar se veprat tuaja do t'ju shpëtojnë, nëse mendoni se do të shkoni në qiell për shkak se jeni

pagëzuar, ose nëse mendoni Epo, unë mendoj se njeriu duhet të jetojë një jetë të virtytshme. Unë mendoj

se duhet t'u përmbahem urdhëresave për t'u shpëtuar. Mendoj se duhet të shkoj në kishë. Unë mendoj

se duhet të pendohem për mëkatet e mia. Nëse besoni në veprat tuaja, Jezusi

do t'ju thotë një ditë, Largohuni prej meje, unë nuk iu njoh. Ti duhet të

vësh gjithë besimin tënd në atë që bëri ai. Ti duhet të vësh besimin tënd në atë që bëri Jezusi mbi

kryq, sepse ai vdiq për ty, u varros dhe u ngrit përsëri. Kjo është bileta juaj për në

qiell. Nëse ju besoni se, Oh unë do të shkoj në qiell, sepse në jetë kam qenë një

i krishterë i devotshëm dhe kam kryer vepra të mrekullueshme Ai do të thotë, Largohu nga unë.

Dhe vëreni ēfarë thotë: Largohuni nga unë, Nuk iu kam njohur KURRë. Jo, unë iu kam njohur

ju. Sepse kur Ai ju njeh, siē e përmenda më herët, është e përjetshme. është e përjetshme.

Kur Ai ju njeh, ju shpëtoheni përgjithmonë. Por Ai do të thotë, Largohuni nga unë,

Nuk iu kam njohur kurrë. Nëse shkoni në ferr, do të ndodhë sepse Ai nuk iu ka njohur kurrë. Sepse kur Ai ju njeh,

ju njeh. është njëlloj si me fëmijët e mi të cilët do të jenë gjithmonë fëmijët e mi. Kur të

lindni përsëri, kur të jeni fëmija i Tij, ju do të mbeteni gjithmonë fëmija i Tij. Ju mund të jeni delja

e zezë e familjes. Ju mund të jeni dikush që do të ndëshkohet rëndë nga Perëndia mbi këtë tokë.

Ju mund të shkatërroni jetën tuaj këtu në tokë, por nuk mund ta shkatërroni atë aty lart. Jeni të shpëtuar.

është punë e kryer. Pra, kjo ishte gjëja kryesore që desha t'ju tregoja në lidhje me

fundin e kohës. Dhe na kanë mbetur vetëm disa minuta

për pyetje lidhur me shpëtimin ose për fundin e kohës.

I dashur Jezus, unë e di që jam mëkatar. Unë e di se meritoj të shkoj në ferr,

Por unë besoj se Ti vdiqe në kryq për mua dhe u ringjalle.

Të lutem më shpëto tani dhe më jep jetën e përjetshme. Unë besoj vetëm tek ty, Jezus. Amen.

 

 

 

mouseover